Gazetecilerin sosyal medyayı haber kaynağı olarak kullanımı: Medya profesyonellerinin bakış açılarını tespit etmeye yönelik bir araştırma
Use of social media as a news source by journalists: A study to determine the perspective of media professionals
  1. Tez No: 437040
  2. Yazar: İZZET TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MURAT KIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin sonucunda ortaya çıkan sosyal medya gazetecilik uygulamalarında önemli değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Sosyal medya, haberciliğin dijital hale gelmesine, çoklu haber unsurlarının bir arada kullanılmasına, hedef kitle geribildirimlerinin öğrenilmesine ve vatandaş gazetecilerin ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. Sosyal medyanın gazeteciliğe etkilerini bu sayılan katkılar ile sınırlamak mümkün olamamaktadır. Sosyal medya aynı zamanda gazeteciler için ön plana çıkan bir haber kaynağı olarak da dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, sosyal medyanın gazetecilik uygulamalarında meydana getirdiği değişimlerin ortaya konmasına çalışılmış; medya profesyonellerinin sosyal medyayı haber kaynağı olarak kullanma durumlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca çalışma kapsamında gerçekleştirilen araştırma ile gazetecilerin sosyal medyayı haber kaynağı olarak güvenilir bulup bulmadıklarının tespit edilmesi de hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen araştırmadan elde edilen bulgular sosyal medyanın gazeteciler tarafından haber kaynağı olarak kullanıldığını, ancak gazetecilerin sosyal medyayı güvenilir bir haber kaynağı olarak kabul etmediklerini ortaya koymuştur. AnahtarKelimeler : Sosyal Medya, Gazeteciler, Haber Kaynağı
Özet (Çeviri)
Social media which has emerged as a consequence of information and communication technologies has led to some changes in journalism practices. Together with social media, journalism has been digitalized and also using multiple news components such as text, video, photograph, graphic and table together in the same content has become possible. Social media has provided an opportunity to be learned about target audiences' oppions, suggestions and comments about news. In addition to these together with social media citizen journalists has come to light. The effects of social media to journalism are not limited to these. Social media comes into prominence as a news source for journalists. The main purpose of this thesis is to assert changes in journalism practices which has emerged after occurrence of social media. It has aimed to determine whether social media is used as a news source by journalists or not. Within the scope of the study, a research which has aimed to find out the perspective of media professionals has carried out. Findings point out that social media is used as a news source by journalists but media professionals do not accept social media as a trustworthy news source. Keywords : Social Media, News Source, Journalists