Endüstri işletmelerinde personel değerlemesi ve Arçelik A.Ş. Eskişehir İşletmesi'nde bir uygulama
- Tez No: 43742
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN GEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET İşletme yönetiminde personel değerlemesi, yöneticinin personele ilişkin sonuç raporlarından aldığı bilgilere ve standartlara dayanılarak, onun iş davranışlarını analiz ederek başarısını ölçme ve değerlemesi olgusudur. Dar anlamda bakıldığında personel değerlemesi sistemi yönetici ile personel arasındaki bir faaliyettir ve yönetsel bir süreçtir. Her bölümde çalışan personel belirli bir etkinliği göstermek üzere işletmede yer alır. İşletmelerde belirlenmiş iş tanımlan vardır. Belirli özelliklere sahip personellerin yerine getirecekleri sorumlulukları bu iş tanımının sınırlan içerisindedir. Personel işletmeye zihinsel ve bedensel yeteneklerini, bilgisini ve kişiliğini topluca getirir, bu özellikleri sayesinde kendisine verilen işi başarmak durumundadır. Bu basan sonucunda kendisine ücret verilir, işletme terfi sistemi uyannca bulunduğu görevin üst kademelerine yükseltilir. Bir işletmede kişinin başansım etkileyen iş ortamına ve kişiye bağlı faktörler vardır. Basan bu faktörlerin uymunun sonucudur. Özellikle iş ortamına bağlı faktörler ve bu faktörlerin personel üzerindeki etkileride farklı olmaktadır. Kişilik özelliklerinin bir birinden çok farklılıklar göstermesi nedeniyle personelin değerlemesinde de farklılıklar görülmektedir. Her işin özelliğinden kaynaklanan farklılıklar, basan standartlannın belirlenmesini güçleştirerek değerlemecilerin yaptıklan değerlemelerede farklı olarak yansımaktadır. Personel değerlemesi ugulamalannda bazı zorluklarla karşılaşılmaktadır. Değerleyen ve değerlemesi yapılan kişinin insan olması bu zorluklara neden olmaktadır. Bu araştırmada seçilen işletmenin personel değerlemesi uygulamalan incelenerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Performance evaluation in a company management is a fact of the assessment and measurement fo the personnel's success by relying on the informations and standarts that the manager took from the results reports about the personnel and by analyzing his attitude towards his job. At the surface meaning, the system of performance evaluation is an activity between the manager and the personnel and it is also an administrative process. The personnel working in every field is involved in the company to perform a certain activity. There are defined business descriptions in the companies. The responsibilities of the personnel having definite qualities are within the limitis of this business description. The personnel transfers his mental and physical qualities, knowledge and characteristic into the company. Due to these qualities he is in the condition to succeed in the occupation he is given. As a result of this success he is a warded by a salary and according to the promotion systemof the company he is promoted to a higher rank than he is in. In a company there are some factors related with the business atmosphere that affects the success of the personnel and with the person himself. Success is the result of these factors which are in harmony. Especially, the factors related to the atmosphere and the effect of thesefactors on the personnel are different Because the characteristic qualities are different from each other, one can also see differences in the evaluation of the personnel. Complicating the defining of the success standarts, the differences resulting from the qualities of every job also affects the evaluations of the managers. Throughout the applications of the performance evalution some difficulties are come across with. These difficulties accur because the person who evaluates and the one who is evaluated are human beings. In this research some suggestions are given after having determined the performance evaliation applications that were fulfilled at the investigated company.