Farklı yöntemlerle yapılan beyazlatma tedavilerinin etkinliklerinin in vivo değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of different bleaching treatments in vivo
  1. Tez No: 437435
  2. Yazar: DERYA SÜRMELİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜL SEMİH ÖZSEVİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu klinik çalışmada farklı beyazlatma tekniklerinin beyazlatma etkinliklerinin spektrofotometrik analiz yöntemiyle karşılaştırılması amaçlandı. Anterior 6 diş rengi A3 ve üzeri renkte olan, yaşları 18-56 arasında değişen toplam 100 hasta beyazlatma tekniklerine göre 5 gruba ayrıldı (n=20). Grup 1'e ozon ile beyazlatma, Grup 2'ye %40 hidrojen peroksit (H2O2) içerikli beyazlatma ajanı (Opalescence Boost, Ultradent Products) ile kimyasal beyazlatma, Grup 3'e %35 (H2O2) beyazlatma ajanı (Whiteness HP BLUE- FGM Dental Products) ile kimyasal beyazlatma, Grup 4'e %40 (H2O2) içerikli beyazlatma ajanı (Opalescence Boost, Ultradent Products) ile lazer aktivasyonlu beyazlatma ve Grup 5'e %35 (H2O2) içerikli beyazlatma ajanı (Whiteness HP Blue, FGM Dental Products) ile lazer aktivasyonlu beyazlatma işlemi uygulandı. Başlangıç diş rengi, tedavi sonunda elde edilen renk değişimi ve 2 hafta sonraki renk değişimleri spektrofotometre (VITA Easy Shade Advance Digital Dental Instrument, Germany) kullanılarak değerlendirildi. Diş ağrısı, dişeti hassasiyeti ve hasta memnuniyeti çalışmaya katılan bireyler tarafından Visual Analog Skalası (VAS) ile değerlendirildi. Çalışma sonunda hastayı ve hekimi memnun edici düzeyde renk değişimi elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this clinical study, it is aimed to compare the bleaching strengths of different bleaching applications with the help of spectrophotometric analysis method. 100 patients, who are between the ages of 18-56 and have anterior teeth colour which is A3 or above, are divided into 5 subgroups (n=20). Bleaching method by using ozone for Group 1, chemical bleaching operation by using bleaching agent (Opalescence Boost, Ultradent Products) including %40 hydrogen peroxide (H2O2) for Group 2, chemical bleaching operation by using bleaching agent including 35% including hydrogen peroxide (H2O2) for Group 3, laser activated bleaching method by using bleaching agent (Opalescence Boost, Ultradent Products) including 40% (H2O2) for Group 4, laser activated bleaching operation by using bleaching agent (Whiteness HP BLUE, FGM Dental Products) including 35% (H2O2) for Group 5, are applied. Teeth colour before the treatment and change in the teeth colour after the treatment and the teeth colour two weeks after following the treatment are evaluated by using spectrophotometer (VITA Easy Shade Advance Digital Dental Instrument, Germany). Toothache, gingival sensitivity and patients' satisfaction are assessed with the Visual Analog Scala (VAS) by people who accompanied to study. After the treatment, considerable change in the teeth colour, which makes doctor and patient glad about the operation, are obtained.