Beyin tümörü ameliyatı öncesi hastaların kaygı düzeyleri ve etkileyen faktörler
Anxiety levels of the patients prior to brain tumor surgery and the precipitating factors
- Tez No: 437499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş: Nöroşirurjik sorunların önemli bir bölümünü oluşturan beyin tümörlerinin tedavisinde, cerrahi yöntem ile tümörün rezeksiyonu yapılmaktadır. Beyin tümörünün tanı aşamasında, ameliyat öncesi, sırası ve sonrasında yaşanabilecek sorunlar, hastalarda kaygıya neden olmaktadır. Amaç: Bu araştırma, beyin tümörü ameliyatı öncesi hastaların kaygı düzeyleri ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla planlanarak, uygulanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın örneklemini İstanbul'da özel bir vakıf üniversite hastanesinde beyin tümörü ameliyatı olmak için yatan hastalardan 02.04.2016-17.06.2016 tarihleri arasında yatan 60 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından hazırlanan veri toplama formu ile Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Tumor resection with surgical approach is used in the treatment of brain tumors which consists a big part of the neurosurgical problems. Diagnosis of brain tumors, preop and postoperative experiences and problems would cause anxiety in the patients. Aim: This research was made to determine the anxiety levels and precipitating factors preoperatively. Materials and Method: 60 samples for the research were chosen from patients that were admitted for brain tumor surgery to a private university hospital in İstanbul between dates 02.04.2016-17.06.2016. Data gathering form and Situation and Permanent Anxiety measure that was prepared by the researcher was used for gathering the data.