1984-1993 yıllarında yayınlanan Hürriyet, Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinin haber fotoğraflarının değerlendirilmesi
- Tez No: 43764
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Journalism, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu araştırmada, 1984-1993 yılları arasında yayımlanan Hürriyet, Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinde yer alan haber fotoğrafları, arasında (içerik ve anlatım özellikleri bakımından fark olup olmadığını belirlemek, aynı zamanda aynı yılların Ekim aylarında yayımlanan haber fotoğraflarının, gazetede kapladığı alan; fotoğraf sayısı ve siyah-beyaz fotoğraf sayısını belirlemektir. Araştırmanın örneklemi 30 üniversite mezunundan oluşmaktadır. Haber fotoğraflarını niteliksel bakımdan değerlendirmek üzere, araştırmacı tarafından anket geliştirilmiştir. 1984 ve 1993 yıllarında üç gazetede yer alan fotoğraflar ön ve son test değerlendirmeleri için deneklere sunulmuştur. Araştırmada iki model kullanılmıştır. Birincisi niteliksel farkı belirlemek üzere nedensel karşılaştırma modelidir; diğeri ise varolan durumu belirlemek üzere betimsel modeldir. Niteliksel açıdan farklılığı belirlemek üzere t testi kullanılmış, niceliksel belirlemeler için ise gazetelerde yer alan fotoğraflar ve kapladıkları alan hesaplanmıştır. Sonuç olarak, haber fotoğraflarında, kontrast ve haber hakkında ipucu taşıması açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. -vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study, was to evaluate the differences between the news photographies that published during 1984-1993 in terms of their quality and quantity. The sample of the study were 30 subjects who graduated from university. A scale was developed by researcher to measure the quality and quartity of the news photography. The news photographs published in 1984-1993 were distrubuted to the subjects as a pre and post test treasures. In the study to designs were used. One of them was quasi experimental design to evaluate the differences in terms of quality characteristics. The other was discriptive design. In that design, the quality characteristics were investigated. For the analysis of data, the t test was used. As a result, there were differences in terms of contrast and cues about news in three newspapers that published during 1984-1993.