Süreçlerin yeniden tasarımı (reengineering)
  1. Tez No: 43765
  2. Yazar: MEHMET ÖZFİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Reengineering: İş süreçlerinin, maliyet, kalite, hizmet ve hız gibi çağdaş performans ölçülerinde, büyük gelişmeleri sağlayacak yönde, temelden yeniden düşünülmesi ve radikal olarak yeniden tasarlanmasıdır. Bu tanım dikkatlice incelendiğinde, reengjneering'e niçin ihtiyaç duyulduğu ve nasıl gerçekleştirildiği anlaşılabilir. Çağdaş performans ölçüleri, işletmelerin hayatta kalabilmeleri için gerekli unsurlardır. Düşük maliyet, yüksek kalite ve hız, en iyi hizmet, her işletmenin ulaşması gereken standardı oluşturmaktadır. Mevcut durum, bu standart için yeterli gelmiyor ise, süreçlerin yeniden kontrol edilmesi ve sorunlu olanların belirlenmesi gerekmektedir. Belirlenen sorunlu süreçler, yeniden tasarlanarak bambaşka bir süreç haline getirildiği anda, sonuç incelenir. Eğer operasyon başarılı ise reengineering çalışmasına son verilir. Hala belirlenen hedefe ulaşılmamış ise, operasyona devam edilir. IIITüm bu faaliyetler esnasında, organizasyon içi çalışanların değişiklikler karşısında gösterdikleri davranışlar çok önemlidir. Faaliyetleri kabul edip destek vermeleri başarıyı ne kadar artırısa, direnç göstermeleri de o derecede başarısızlığa sebep olur. Sonuç olarak reengineering, bir bütün olarak ekip çalışmasını gerektirir. Operasyonu gerçekleştiren ekibin dışında kalan çalışanlar da, tam bir takım çalışması örneği gösterirlerse, ancak başarı elde edilebilir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Reengineering: The fundamental rethinking and radical redesign of business processes to achieve dramatic improvements in critical, contemporary measures of performance such as cost, quality, service and speed. The necessity and the methods to implement reengineering can easily be understood when this definition is examined carefully. Modern measures of performance are mandatory for existence of a company. Each corporation must reach to standards such as low cost, high quality speed, and the best service. If current status is insufficent for these standards, processes must be controlled again and inappropriate processes must be determined. Results are re examined after these inappropriate processes have been redesigned. The reengineering operation is finished when this operation is successful. If the designated target couldn't be reached the operation continues.It is very important that the responses of inter-organization employees to the changes during these activities. Their agreement and support to these activities is the most effective factor to success. In summary, reengineering requires a complete team-work. The success can be reached only if the operation team and the other employees out of this team work as a complete team intertactively. VI