Krem bal üretim parametrelerinin optimizasyonu
Optimization of creamed honey production parameters
  1. Tez No: 437929
  2. Yazar: MUSTAFA MORTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Çalışma kapsamında öncelikli olarak Ordu, Tekirdağ ve Muğla illerinden temin edilen sırasıyla çiçek, kanola ve çam ballarının su aktivitesi, pH, fruktoz, glikoz, sakkaroz, briks vb. gibi genel kalite kriterleri geleneksel ve yakın (NIR) ve orta spektroskopik yöntemlerle (MIR) belirlenmiştir. Bunun yanı sıra üç çeşit bala ilave olarak balların birbirleriyle eşit karışımlarının da dahil olduğu altı çeşit bal örneği kullanılarak üç gün ve yedi gün süreli krem bal üretimi gerçekleştirilmiştir. Söz konusu her iki üretimde Design Expert programı kullanılarak 20 model desen belirlenmiş ve üretimler bu model desene göre gerçekleştirilmiştir. Model desen kapsamında ise kristalize bal, karıştırma sayısı ve karıştırma süresi olarak 3' lü değişkenler kullanılmıştır. Söz konusu değişkenlerde kristalize bal % 0-20, karıştırma sayısı 1-13 ve karıştırma süresi ise 0-10 dakika aralığında olmak üzere çeşitli kombinasyonlar kullanılarak üretimler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen krem bal örneklerinde Tekstür Analiz cihazı kullanılarak geri ekstrüzyon ve sürülebilirlik analizleri yapılmış ve analizler sonucunda sertlik, yapışkanlık, kıvam, viskozite indeksi yanı sıra viskozite yükü, sertlik yanıtları elde edilmiştir. Çiçek, çam, kanola, çiçek-çam, çiçek-kanola ve çam-kanola krem ballarında Central Composite Rotable Dizayna göre elde edilen yanıtlar kullanılarak modelleme çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was determined general quality parameters of blossom, canola and honeydew honeys obtained from Ordu, Tekirdağ, Muğla with traditional, near and mid infrared spectroscopy (NIR, MIR) methods. In addition, creamed honey productions were occurred from mentioned honeys and their mixture (1:1 w/w) according to two production methods during 3 and 7 days. The model pattern (contain 20 different trials) used for production methods was determined from Design Expert Programme according to variables as crystallized honey percent, number and time of mixing. The ranges of variables like 0-20 % for crystallized honey, 1-13 times for mixing number and 1-10 minutes for mixing time were determined and the productions were occurred according to mentioned variable combinations at model pattern obtained from the programme. Back extrusion and spreadability analyses were made by using Texture Analyser and hardness, stickiness, consistency, index of viscosity and work of shear parameters were obtained from mentioned analyses.