Thermal performance evaluation of phase change materials in building wall applications and comparative analysis with insulation
Faz değiştiren malzemelerin bina duvarı uygulamalarındaki ısıl performansının değerlendirilmesi ve yalıtım ile karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 796455
  2. Yazar: EKREM TUNÇBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik ve Isı Tekniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Faz değiştiren malzeme (FDM) içeren bir bina duvarının ısıl performans analizi üç farklı yaklaşıma bağlı olarak yapılmıştır. Faz değişim sıcaklığı, FDM kalınlığı ve FDM konumu ısıl analize dayanarak optimize edilmiştir. Seçilen yöntemin FDM'nin enerji tasarrufu üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak için her bir yaklaşımda elde edilen optimum değerler verilmiş ve karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Ayrıca, FDM ve yalıtımın enerji tasarrufu performansları aynı koşullar dikkate alınarak karşılaştırılmıştır. Buna ek olarak, FDM ve yalıtımın kombinasyonu duvarın toplam kalınlığı sabit tutulup karşılaştırılmıştır. Dış ortam sınır koşulu için güneş-hava sıcaklığı yaklaşımı kullanılmıştır. Günlük erime ve katılaşma döngülerinin oluşumunu arttırmak ve böylece gizli ısının maksimum seviyede kullanılabilmesini sağlamak için varsayımsal bir sıcaklık aralığı dikkate alınmıştır. Sonlu fark yaklaşımına dayalı olarak Fortran programlama dilinde bir sayısal kod geliştirilmiştir. Geliştirilen kod sırasıyla Neumann'ın faz değişim çözümü ve deneysel bir çalışmayla analitik ve deneysel olarak doğrulanmıştır. Yöntem-3 ile yapılan ısıl analizlere göre, 8 mm ve 24 mm optimum kalınlık değerleri sırasıyla iç konum ve dış konum için bulunmuş, ancak Yöntem-1 herhangi bir optimum kalınlık değeri sağlamamıştır. Çalışmadaki bulgular, 6 mm kalınlık ve iç konumdaki enerji tasarrufu dikkate alındığında, FDM'nin yalıtıma göre % 16,1 daha iyi performans sağladığını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, duvarda 2 mm FDM ve 38 mm yalıtım kullanılması aynı konumda 40 mm yalıtım kullanılması durumuna göre daha fazla enerji tasarrufu sağlamıştır. Bu şekilde, buna karşılık gelen enerji tasarrufunun 40 mm yalıtım kullanma durumuna göre % 7,3 arttırılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Thermal performance evaluation of phase change material (PCM) integrated building wall is conducted based on three different approaches. Optimization of PCM melting temperature, thickness, and location is performed based on thermal analysis. Obtained optimal values depending on each approach is given and discussed comparatively to reveal the effect of chosen method on energy saving performance of PCM. Besides, energy saving performance of PCM and insulation is compared by considering the same conditions. Moreover, combination of PCM and insulation is studied while the total thickness of the wall is kept constant. The solar-air temperature is employed for the outdoor boundary conditions. A hypothetical temperature range is considered in order to increase the occurrence of daily melting and solidification cycles so exploitation of latent heat can be maximized. An in-house numerical code is developed in Fortran programming language based on the finite difference approximation. The code is validated analytically and experimentally by Neumann's solution of phase change and an experimental work, respectively. Based on the thermal analyses with Method-3, 8 mm and 24 mm PCM optimum thicknesses are found for inside and outside locations, respectively, while Method-1 provides no optimum thickness value. The findings revealed that PCM outperforms insulation by 16.1 % in terms of energy saving at 6 mm thickness for inside location. In addition, using 2 mm PCM and 38 mm insulation material in the wall saves more energy than using 40 mm insulation at the same location. In this case, the corresponding energy saving can be increased by up to 7.3 % compared to 40 mm insulation.