Vergi Hukuku açısından düz oranlı vergi sistemi
Flat-rate tax system in Tax Law
- Tez No: 438214
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişmelerine göre tarihsel bir gelişmenin sonucu olarak oluşan vergi sistemlerinin, toplumların ekonomik, sosyal, siyasal yapısı değişim göster-dikçe zamanla reforma tabi tutulması kaçınılmaz hale gelmektedir. 1980'li yıllarda hü-kümetler bir yandan kamu harcamaların baskısını kontrol altına alabilmek, bir yandan da vergi sistemlerini daha rekabetçi bir yapıya kavuşturmak ihtiyacı ile reformlar yapmaya yönelmişlerdir. Bu reformlar kapsamında Robert Hall ve Alvin Rabushka tarafından günümüz düz oranlı vergi sisteminin temelleri atılmıştır. Dünya'da düz oranlı vergi sis-temi 1947'de Hong Kong'ta uygulamaya girdikten sonra 1980'li yıllardan itibaren bazı ülkelerin gündemine oturmaya başlamıştır. Bu çalışmada vergi hukuku açısından düz oranlı vergi sistemi araştırılmıştır. Birinci bölümde vergi sistemleri, vergileme ilkeleri ve vergi tarifeleri incelenmiştir. İkinci bölümde düz oranlı verginin tanımı, tarihsel gelişimi, işleyişi ve esasları, yararları ve eleştirileri ele alınmış, düz oranlı vergi sisteminin optimal vergileme ilkeleri kapsamında artan oranlı vergi sistemi ile karşılaştırılması yapılarak, anayasal iktisat perspektifiyle düz oranlı vergi sistemi anlatılmıştır. Daha sonra zekât kurumu ile düz oranlı vergi sisteminin benzer yanları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, düz oranlı vergi sistemini uygulayan ülkeler tek tek araştırılmıştır. Türkiye'de uygulanan gelir vergisi ve kurumlar vergisi tarifeleri, barındırdıkları muafiyet, istisna ve indirimler anlatılarak Türk vergi sisteminde vergi reformunun gerekliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is inevitable for the tax systems, which are formed as a result of the economic and social developments of countries, to be reformed on the basis of the changes in econo-mic, social and political structure. In the 1980s, the governments began to make reforms to control the pressure of public expenditures and also to make the structure of the tax systems more competitive. As part of such reforms, the basic principles of the modern flat-rate tax system were laid out by Robert Hall and Alvin Rabushka. First introduced in Hong Kong in 1947, it became part of some countries financial systems after 1980. This study analyzes the flat-rate tax system regarding tax law. In the first part, the tax systems, principles of taxing, and tax tariffs are discussed. In the second part, flat-rate tax is described, followed by a review of its historical development, its procedures and fundamentals, its benefits and the criticism directed at it, with a comparison of flat-rate tax system and progressive tax system within the framework of optimal taxing princip-les, with further elaboration on the flat-rate tax system from the perspective of constitu-tional economics. Furthermore, the similarities between the alms practice and the flat-rate tax system are analyzed. In the third part, the countries practicing flat-rate tax sys-tem are studied one by one. Finally, by focusing on the income tax and corporate tax tariffs used in Turkey, and discussing the tax exemptions, exceptions and deductions they offer, a case has been made for the need for a tax reform in the Turkish tax system.