The impact of role modeling on trust, job satisfaction and performance in sales organizations: An empirical study in Turkey
Satış organizasyonlarında rol model davranışının, güven, iş tatmini ve performansa olan etkisi: Türkiye'de ampirik bir çalışma
- Tez No: 438297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, satış organizasyonları üzerinde rol model, iş tatmini, güven ve performans hakkında kapsamlı bir literatür araştırması yapmaktır. Özellikle, rol model alınan satış yöneticisinin, şatışçıların güveni, iş tatmini ve iş performansını olumlu etkileyeceği varsayılarak hipotezler oluşturulmuştur. Ayrıca, satış yöneticisine güven ve iş performansı, satış yöneticisine güven ve iş tatmini ilişkiside için de hipotez oluşturulmuştur. Bu çalışmada, satış organizasyonlarında, güven, iş tatmini ve performansa rol model alınan satış yöneticisinin etkisi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Rol model alınan satış yöneticisinin etkisini bulmak amacıyla, Türkiye'de sanayi sektöründe çalışan 128 satış ve pazarlama çalışanı üzerinde anket yapılmıştır. Çalışmanın bulguları incelendiğin rol model davranışı gösteren satış yöneticisi güven üzerinde olumlu etkisi olduğu bulunmuştur.. Fakat, rol model davranışı gösteren satış yöneticisinin iş performansına direkt etkisi bulunamamıştır. Rol model davranışı iş tatmininin artmasına sebep olur. İş tatminin artışı da iş performansını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to make an extensive literature research and test a model about role modeling, job satisfaction, trust and performance on sales organizations. Specifically, role modeling is hypothesized to positively influence a salesperson's trust in his or her sales manager, job satisfaction, and performance. Furthermore, relation of trust in sales manager and job performance, relation of trust in sales manager and job satisfaction is also hypothesized. In this research, the impact of role modeling on trust, job satisfaction and performance in sales organization is examined in detail. In order to find the impact of role modeling, surveys are conducted on 128 sales and marketing people working in Turkey in Industry sector. Findings of the study is showed that sales manager's role modeling behavior have a positive effect on trust and job satisfaction. But, role modeling has no direct effect on performance of sales employees. Role modeling has an indirect effect on job performance. Role modeling behavior leads to job satisfaction and job satisfaction increases the job performance.