Örgüt yapısı ve örgütsel iletişim arasındaki ilişkinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the relation between organizational structure and organizational communication
  1. Tez No: 438384
  2. Yazar: ÖMER HAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARIIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Örgütler insanlar tarafından meydana getirilmenin ve onlar tarafından çalıştırılıyor olmasının ötesinde yine insanlar için ve insanların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulurlar. Dolayısıyla örgütler, belirli bir amaca yönelmiş, önceden düşünülerek ya-pılandırılan ve koordine edilen faaliyet sistemleri olarak tasarlanmış ve dış çevre ile bağlantısı bulunan sosyal varlıklardır. En basitinden en gelişmişine kadar tüm işletmelerin, bir yapıya ihtiyacı vardır. Örgüt yapısı, bütün faaliyetler için, zemin oluşturur. Bu zeminin uygun ve elverişli olması örgüt başarısını artırırken, aksi durumda onun yaşamını tehdit eder. Örgüt içi iletişim ise, birimler arasındaki etkinliğin sağlanmasında oldukça büyük öneme sahiptir. İletişim sorununun ortaya çıkması; dış çevre ve örgüt içi ilişkilerin sorunlu hale gelmesine neden olur. Örgüt içi iletişim etkinliğinin sağlanması, örgüt birimleri arasındaki işleyişi etkin hale getirmekte ve örgüt amaçlarına ulaşmada en etkin rollerden birini üstlenmektedir. Bu çalışmada örgüt yapısının örgütsel iletişime etkisi incelenmektedir. Bu amaçla öncelikle örgüt yapısı ve örgütsel iletişime yönelik yazın taraması yaparak konuyla ilgili literatüre yer verilmiştir. Uygulama bölümünde ise bir kamu kurumu çalışanlarına örgüt yapısının örgütsel iletişime etkisi ölçeklerini içeren anket formu dağıtılmış ve sonuçları analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although organizations are structured and run by people, in the mean time they are structured to meet people's needs. That's why organizations are social beings, which are envisaged and designed as coordinately structured activity systems, and they are continuously in touch with their environment. From the simplest to the most complicated all organizations need a structure. Organi-zation structure provides a basis for all the activities of the organization. Where the soundness of this basis increases the success of the organization, an unsound basis may pose a threat to the existence of the organization. Internal communication holds importance on the interdepartmental effectiveness. Communication problems may cause deformation on both internal and external rela-tions. Maintaining the effectiveness of internal communication would provide a har-monious atmosphere for the departments to work and facilitate the departments to reach the organization goals. In this research, the organization structure's effects on the organizational communi-cation are being analyzed. In this regard firstly the literature on organization structure and organizational communication has been scanned and presented. Secondly the field application has been held by conveying a related survey in a public institution and the results of the survey have been analyzed.