İş tatmini ve örgütsel bağlılık ilişkisi: Kamu çalışanlarına yönelik bir araştırma
A research for public officers : The relation between job satisfaction and organizational commitment
  1. Tez No: 438383
  2. Yazar: FATİH TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARIIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tüm örgütlerin ortak sorunu, örgütlerin amaçlarını gerçekleştirmek için çalışanların etkin bir şekilde veya istenilen düzeyde çalıştırılmamasıdır. Endüstriyel devrimin başlangıcından bu yana çalışanların motivasyonunu dolayısıyla verimliliğini ve per-formansını artırmak, çalışan açısından ise, gördükleri işten ve iş çevresinden mem-nun olmalarını sağlamak yöneticilerin devamlı bir uğraşı olmuştur. Bu yüzden insanı çalışmaya sevk etmenin motive etmenin yolları araştırılmış, güdülemenin ve motivasyonun niteliğini açıklamaya çalışan birçok kuramlar geliştirilmiştir. İşletmelerin faaliyette bulundukları alanlarda rakiplerinin önüne geçmek için dış müşteri memnuniyetiyle birlikte iç müşteri memnuniyetini de sağlamaları gerek-mektedir. İç müşterilerin memnuniyetleri, örgütsel bağlılık düzeylerini artırmaktadır. Bu bağlılık görünmez bir güç haline gelerek işletmelerin rakip işletmeler karşısında durmalarına ve en çok tercih edilen olabilmelerine neden olmaktadır. Bu çalışmada iş tatmininin örgütsel bağlılık ile ilişkisi irdelenmiştir. İlgili makale, yayın, dergi ve çalışmalardan yola çıkarak literatür araştırması yapılmış ve konu kapsamında ele alınan bir kamu kurumu çalışanları üzerinde uygulanan anket so-nuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The common problem of all organizations is that they use their resources ineffec-tively. Increasing the performance of employees through motivating them has been the goal of managers since industrialization. That is why they have been looking for ways to motivate their employees, and they have created many theorems explaining the functions of motivations. For companies to surpass their rivals in the fields they focus, they should be able to create customer satisfaction inside the company as well as outside. Satisfaction of the customers inside, increases their loyalty for the company. This loyalty becomes an invisible force for the company to stand against the rival companies, and become the most preferable service provider. In this study, the relation between loyalty to the company and job satisfaction is be-ing examined. Literature study has been done focusing on related publishing's, magazines and articles. Additionally, the results of the survey, which has been held among civil servants of a chosen public institution, has been evaluated with regards to this study.