İşyeri yaşam kalitesinin çalışanların iş tatmini üzerine etkileri: Özel liseler üzerine bir araştırma
The effects of workplace life quality on the job satisfaction of the employees: A research about private high schools
  1. Tez No: 438400
  2. Yazar: SELİM BAYDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İş yaşam kalitesi, işletmelerin amaçları doğrultusunda müspet sonuç almak üzere iş görenlerin motive edilmesi ve bu yolla performanslarının ve iş tatminlerinin artırılmasında önemli bir katkısı olan bir unsurdur. İş tatmin düzeyi düşük ve iş yaşam kalitesi modern iş standartlarından düşük bir işletmede görev alan çalışan etkin ve verimli çalışamaz. Bu nedenle örgüt yöneticileri, çalışanlarının iş yaşam kalitesini ve iş tatminini yükseltecek öncelikli konuları belirlemek, onların iş yaşam kalitesi ve tatmini yükseltecek tedbirleri almak zorundadır. Bu çalışma, İstanbul ili Kartal İlçesi bulunan özel liselerde görev yapan çalışanların iş yaşam kalitesi ve iş tatmini düzeylerinin belirlenmesi, iş yaşam kaliteleri ve iş tatmini arasındaki ilişkinin tespiti ve genel anlamda iş yaşam kalitesinin iş tatmini üzerindeki etkisinin ortaya konması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın analizinde öncelikli olarak, iş yaşam kalitesi ve iş tatmini boyutlarına ait tanımlayıcı istatistikler sunulmuştur. Demografik özelliklerin, iş yaşam kalitesi ve iş tatmini faktörlerine etkisi bağlamında tek yönlü Anova ve t testi analizleri yapılmıştır. İş yaşam kalitesi ve iş tatmini faktörleri arası ilişkinin ortaya konabilmesi amacıyla Pearson korelasyon ve iş yaşam kalitesinin iş tatminine etkisini belirlemek üzere çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, çalışanların iş tatmini düzeyinin iş yeri yaşam kalitesi ile beraber; gelir seviyesine, eğitim durumuna, iş yeri ortamlarına, çalışma şartlarına, okul imkânlarına, iş yüküne, terfi şartlarına, iş arkadaşlarına, yönetim tarzına ve iş güvenliğine göre artış gösterdiği tespit edilmiştir. İş yaşam kalitesi ve iş tatmini faktörleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Work life of quality, employee in order to be motivated to obtain a positive result for the purposes of business and in this way an element which is an important contribution for improvement of their performance and job satisfaction. Low by modern standards, low levels of satisfaction of job and work life of quality of work which is involved in running a business effectively and efficiently. Therefore the managers of the organization, work life of quality and satisfaction of job on the employees and identify priority issues that will raise their quality of work life, and to take measures in order to raise the satisfaction required. This analysis of employees, who work in the learning area in Kartal district of Istanbul's determination of the level of work life of quality and job satisfaction, work life of quality and work life of quality of job satisfaction on job satisfaction in general and also the purpose of the connection between the impact was conducted to demonstrate. In the analysis of the research the importance of the work life of quality and satisfaction of job descriptive statistics of the dimensions are presented. In the research, t-test and one-way anova analysis and demographic characteristics of effects on the work life of quality and satisfaction of job were performed. The connection between work life of quality and satisfaction of job factors demonstrated to be in order, Pearson correlation, to analyze the effect on work life of quality and satisfaction of job, multiple regression analyses were conducted. As a result, it was determined that there is an increase in the job satisfaction level of employees of the business location with quality life according to; income level, education level, the workplace, the working conditions, the school facilities, the workload, promotion requirements, business friends, management style and job security. There is an expressive association between work life of quality and satisfaction of job direction it is concluded that the positive factors.