An examination of betas for Borsa İstanbul
Borsa İstanbul için betaların incelenmesi
  1. Tez No: 439044
  2. Yazar: ONUR KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Sermaye Varlıkları Fiyatlandırma Modeli (CAPM) tarafından ortaya konan ve sistematik risk olarak adlandırılan betayı Borsa İstanbul özelinde incelemeyi hedeflemektedir. Beta ile ilgili hususlarda yıllar boyunca çeşitli çalışmalar yapılmış olup, genel olarak betanın tahmini ve durağanlığı üzerine yoğunlaşmıştır ve bu iki konu, bu tezin esasını oluşturmaktadır. Çalışma için veriler Thomson Reuters veri tabanından alınmıştır ve uygun olan 203 hissenin, 2005 yılının başından 2015 yılının sonuna kadar olan kapanış fiyatları kullanılmıştır. Betaların tahmini, dört farklı metot, üç farklı getiri aralığı, beş farklı uzunlukta tahmin periyodu ve logaritmik getiriler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hesaplamalarda Eviews programı kullanılmıştır. Bulgular, piyasa betasının, hesaplama metotlarına, getiri aralığına ve tahmin döneminin uzunluğuna göre farklılaştığını işaret etmektedir ve piyasa betasının teorik değer olan birden küçük olduğuna yönelik emareler bulunmaktadır. Ayrıca, betanın durağan olmadığı yönündeki çalışmaları destekleyici kanıtlar sunulmaktadır. Son olarak, farklı metotların öngörü performansı karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the Betas, which is called as systematic risk and introduced by Capital Asset Pricing Model (CAPM), of stocks traded in Borsa Istanbul (BIST). Issues about Beta have been examined for many years and mainly focus on its estimation and stability. These topics set up the core of this thesis. The closing prices of 203 eligible stocks between 2005 and 2015 are used in the work and data is collected from Thomson Reuters. The estimation of Beta is performed in four different methods, three return intervals, five periods of estimation and logarithmic returns and all calculations are done by using Eviews. The findings indicate that the market betas differ with respect to methods, return intervals, estimation lengths. Moreover, the market beta is estimated as lower than one as its theoretical value. This study provides evidence to instability of beta. Finally, the forecast performances of betas from different methods are compared.