Identifying design factors for personal digital calendars in relation with consumer timestyles
Kişisel sayısal takvimlerin tasarım unsurlarının tüketici zaman stilleriyle ilişkili olarak belirlenmesi
  1. Tez No: 439051
  2. Yazar: UTKU CİVELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNEGÜL KARABABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Zaman stili, zamanın kıymetlendirilmesi ve tüketilmesindeki bireysel farklılıkları modellemeye çalışan psikolojik bir çerçevedir. Bu çerçevenin alışveriş, boş zaman etkinlikleri ve web sitesi kullanımındaki etkisi araştırılmıştır. Bu çalışma ise zaman stillerinin zaman yönetim araçlarının tüketimine olan etkisini ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu amaçla önce tüketicilerin bu araçlarla ilgili pratikleri, beklentileri, motivasyonları ve anlamlandırmalarını ortaya çıkarmak için kapsamlı bir nitel araştırma yürütülmüştür. Sonrasında, bu tasarım unsurlarının önemi ve zaman stili boyutlarıyla bağlantısı nicel bir çalışma ile gösterilmiştir. Bu tezin sonuçları daha iyi çalışan ve daha iyi uyarlanan sayısal takvimlerin tasarımı ve pazarlanması için kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Timestyle is a psychological framework that tries to model individual differences to valuation and consumption of time. Its effect on shopping, leisure activities, and web site usage had been studied. This study tries to reveal its effect on the consumption of time management tools. For this purpose, first a comprehensive qualitative work is carried out to find out practices, expectations, motivations and meanings of consumers related with these tools. Then, the significance of these factors and their correlation with timestyle dimensions are uncovered with a quantitative survey. The results of this thesis can be utilized for designing and marketing better-performing and better-adapting digital calendars.