Development and implementation of a values education program for pre-school children
Okul öncesi çocukları için bir değerler eğitimi programının geliştirilmesi ve uygulanması
  1. Tez No: 439053
  2. Yazar: SULTAN ERİKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, anasınıfına devam eden 5-6 yaş çocukları için hazırlanan okul öncesi değerler eğitimi programının çocukların saygı, sorumluluk, dürüstlük, işbirliği, paylaşım ve arkadaşlık değerlerine olan etkisini incelemektir. Çalışmanın katılımcılarını Ankara ili Gölbaşı ilçesinde bulunan devlet okuluna devam eden 5-6 yaş grubu çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmaya 23 çocuk kontrol grubu, 24 çocuk deney grubu olmak üzere toplam 47 çocuk katılmıştır. Araştırma deneysel çalışma olup ön-test son-test kontrol gruplu model uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Değerler Eğitimi Programı”nın etkililiğini incelemek amacıyla Neslitürk ve Çeliköz (2015) tarafından hazırlanan“Okul Öncesi Değerler Ölçeği Öğretmen Formu”kullanılmıştır. Deney grubu olarak seçilen gruba okul öncesi değerler eğitimi programı haftada 3 gün olmak üzere toplam altı hafta uygulanmıştır. Kontrol grubu normal eğitim akışlarına devam etmişlerdir. Eğitimden önce ve sonra kontrol ve deney gruplarının öğretmenleri tarafından her bir çocuk için ölçek doldurulmuştur. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 20.0 programı kullanılmıştır. Kovaryans Analizi (ANCOVA) ve Karışık Desen ANOVA kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda kontrol grubunda anlamlı bir farklılaşma görülmezken, uygulanan okul öncesi değerler eğitimi programının deney grubu çocukların saygı, işbirliği, dürüstlük, arkadaşlık, ve paylaşma ile ilgili değerlerini anlamlı ölçüde (p.05) verien eğitimin etkili olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to examine the impact of an education class on preschool values, prepared for 5- to 6-year-old children, teaching respect, responsibility, honesty, cooperation, sharing, and friendship. The participants in the study were 5- to 6-year-old children enrolled in a state school within the town of Gölbaşı in Ankara, Turkey. The research utilized an experimental study with a control group in which a pre- and post-test model was implemented. A total of 47 children, 23 of whom formed the control group and 24 of whom formed the experimental group, participated in the study. To evaluate the effectiveness of the Preschool Values Education Program, designed by the researcher, the Preschool Values Scale Teacher Form (PVSTF), developed by Neslitürk and Çeliköz (2015), was used. The preschool values education program was implemented in the experimental group three times a week for a total of six weeks. The control group continued with their routine education program. Before and after the program, the class teachers of the experimental and control groups filled out a scale for each student in the group. To analyze the data, the SPSS 20.0 program was utilized. Analysis of covariance and mixed-design analysis of variance were used. At the end of the program, no significant difference was observed in the control group, whereas in the group in which the values education program was implemented, it was observed that there was a significant increase (p0.05).