Attitudes toward managers in Turkey: The effects of gender of employees, gender of managers and social dominance orientation
Türkiye'de yöneticilere ilişkin tutumlar: Çalışanın cinsiyeti, yöneticinin cinsiyeti ve sosyal baskınlık yöneliminin etkileri
  1. Tez No: 439054
  2. Yazar: NUR GURUR EMEKSİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SAKALLI UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın ana amacı çalışanın cinsiyeti, yöneticinin cinsiyeti ve sosyal baskınlık yöneliminin yöneticilere ilişkin tutumlar üzerindeki etkilerini Türkiye bağlamında araştırmaktır. Ayrıca, hazırlama etkisi yöntemi kullanılarak, cinsiyet temelli sosyal baskınlık yöneliminin yöneticilere ilişkin tutumlar üzerinde etkisi olup olmayacağını araştırmaktır. Amaç kapsamında, 417 çalışan araştırmaya katılım göstermiştir. Katılımcıların 231'i kadınken, 186'sı erkektir. Yaş ortalamaları ise sırasıyla 28.45 (SS = 6.33) ve 29.09'dur (SS = 6.34). Veri analizi bulgularına göre, hazırlama etkisi alan, sosyal baskınlık yönelimi yüksek erkek çalışanların kadın yöneticilere ilişkin tutumları; hazırlama etkisi almayan, sosyal baskınlık yönelimi düşük kadın çalışanların kadın yöneticilere ilişkin tutumlarından daha negatif bulunmuştur. Ayrıca bulgular arasında, sosyal baskınlık yönelimi yüksek olan çalışanların düşük olan çalışanlara kıyasla kadın yöneticilere ilişkin daha olumsuz bir tutuma sahip oldukları da görülmektedir. Son olarak, bulgulara göre, kadın çalışanlar erkek çalışanlara kıyasla kadın yöneticiye ilişkin daha olumlu tutuma sahiptirler. Ayrıca, kadın çalışanların kadın yöneticilere ilişkin tutumları erkek yöneticilere ilişkin tutumlarına kıyasla daha pozitifken, erkek çalışanların erkek yöneticilere ilişkin tutumları kadın yöneticilere ilişkin tutumlarına kıyasla daha pozitiftir. Tüm bunlardan hareketle, bu tezin yazına katkıları (1) yöneticilere ilişkin tutumlar bağlamında çalışanların ve yöneticilerin cinsiyetlerini karşılaştırması, (2) Türkiye'de yöneticilere ilişkin tutumlar üzerinde sosyal baskınlık yöneliminin etkisini araştırması, (3) çalışanların yalnızca cinsiyet temelli sosyal baskınlık yönelimlerinin yöneticilere ilişkin tutumları üzerindeki etkilerini görmek için hazırlama etkisi yöntemini kullanmasıdır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the present study was to explore the effects of gender of employees, gender of managers, and social dominance orientation on attitudes toward managers in Turkey. Additionally, the study aimed to test whether priming social dominance orientation has any effect on attitudes toward managers. Accordingly, 417 employees had participated to the study. While 231 of them are women, 186 of them are men. Their age means are 28.45 (SD = 6.33) and 29.09 (SD = 6.34), respectively. According to the data analyses, men employees who take priming and having high social dominance orientation show more negative attitudes toward women managers than women employees who do not take priming and having low social dominance orientation. Additionally, it was found that employees high in social dominance orientation show more negative attitudes toward women managers than employees low in social dominance orientation. Also, the present study showed that women employees have more positive attitudes toward women managers than men do. Finally, it is seen that attitudes toward women managers are more positive than attitudes toward men managers for women employees, whereas attitudes toward men managers are more positive than attitudes toward women managers for men employees. Based on the results, contributions of this thesis to the literature are (1) comparing genders of employees and managers within the context of attitudes toward managers, (2) investigating the effect of social dominance orientation on attitudes toward managers in Turkey, (3) using priming method to see the effect of gender-based social dominance orientation on attitudes toward managers.