Radicalization in Europe: European foreign fighters in Syria
Avrupa'da radikalleşme: Suriye'deki Avrupalı yabancı savaşçılar
- Tez No: 439068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA ÜNLÜ BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
2011 yılında başlayan Suriye Krizi'yle birlikte, Suriye'deki radikal örgütlere katılmak amacıyla Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan Suriye'ye giden çok fazla sayıda yabancı savaşçı ortaya çıkmıştır. Bu derece fazla sayıdaki yabancı savaşçının ortaya çıkması ise radikalleşme kavramı üzerine yapılan tartışmaları alevlendirmiş ve bu gelişme neyin insanların radikalleşmesine ve yabancı savaşçı olmasına neden olacağı konusunda ortaya çıkan ciddi güvenlik tehditlerini gündeme getirmişir. Bu bağlamda; bu tez, hangi sebeplerin Avrupa vatandaşlarının yabancı savaşçı olarak Suriye'deki iç savaşa katılabilecek derecede radikalleştirdiğini ve belirli ülkelerde ya da alt bölgelerde diğer ülkelerden ve alt bölgelerden fazla oranda yabancı savaşçı oluşmasına neden olan iç dinamiklerinin neler olduğu açıklamaya amaçlayan iki ilişkili soruyu cevaplamaya çalışmaktadır. Oldukça fazla sayıda Müslümanın yaşadığı Avrupa ise yabancı savaşçıların ortaya çıkması bu bölgede ciddi bir sınama yaratması bakımından bu tezde incelenmektedir. Son olarak, bu tez Nordik ülkelerinin kendi Müslüman populasyonuna oranla Batı Avrupa ve Güneydoğu Avrupa'dan daha fazla oranda yabancı savaşcı ortaya çıktığı tartışılmıştır. Bu durumun nedenleri Avrupalı Müslümanların sosyoekonomik koşulları, entegrasyon problemleri ve radikal bağlantıları incelenerek cevaplandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the start of the Syrian Crisis in 2011, there has been an emergence of unprecedented number of foreign fighters pouring to Syria especially from Europe, Middle East and North Africa with the aim of joining radical groups. This unprecedented number of foreign fighters has increasingly sparked a debate on the concept of radicalization due to the fact that this development has created great security threats regarding what causes people to be radicalized and to become foreign fighters. For this reason, this thesis aims to answer two interrelated questions: What causes European citizens to be radicalized to the degree that they get involved in the civil war in Syria as foreign fighters and what are the internal dynamics of different countries or sub-regions causing them to produce higher number of foreign fighters than others? Europe will be specifically taken as a region to be analyzed since the emergence of foreign fighters has created a great challenge in this region where a considerable number of Muslims live in. Lastly, this thesis has discussed that the Nordic countries as a sub-region in Europe have produced higher percentage of foreign fighters relative to their Muslim population than Western Europe and the Southeastern Europe. The reason of this situation are tried to be answered by examining socioeconomic conditions, integration problems and radical networks of European Muslims in comparison to Western Europe.