Analyzing the acceptance of technology for electronic book users
Teknoloji kabulünün elektronik kitap kullanıcıları için incelenmesi
- Tez No: 439076
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SİNAN GÖNÜL, PROF. DR. ÖZLEM ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2016
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 150
Özet
Elektronik kitap veya e-kitap geleneksel kitabın dijital bir türüdür. E-kitapların kullanımı teknolojinin gelişmesi ile birlikte artmasına rağmen, bu teknolojinin kabulü değişiklik gösterebilir. Teknoloji Kabul Modeli (TKM) kullanıcıların teknoloji kabul davranışlarını açıklamak ve tahmin etmek için kullanılır. Bu çalışma, e-kitap teknolojisinin kabulünü etkileyen faktörleri araştırmak için yapılmıştır. Anket çalışması geliştirilmiş TKM faktörlerine göre tasarlanmıştır. Veri; İşletme, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinin yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden toplanmıştır. Veri, her bir faktörün e-kitaplar için teknoloji kabul etkisinin ağırlıklı önemini belirlemek için Analitik Hiyerarşi Proses (AHP) Metodu ile analiz edilmiştir. Çoklu Regresyon Analizi Yöntemi tüm faktörlerin genel etkisini belirlemek amacıyla uygulanmıştır. İki yöntemin karşılaştırılması bu farklı iki grup arasında gerçekleştirilmiştir. İki metottan elde edilen bulgular algılanan kullanışlılık ve algılanan kullanım kolaylığının e-kitap kullanım davranışını etkileyen en önemli faktörler olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
An electronic book or an e-book is a digital form of a traditional book. Although the use of e-books has been increasing with the development of technology, the acceptance of this technology may vary. The Technology Acceptance Model (TAM) is used to explain and estimate users' behaviour of technology acceptance. This study is performed to investigate the factors that affect the acceptance of technology for e-books. A survey study has been designed based on the enhanced TAM factors. Data is obtained from graduate and doctorate students of Business Administration, Electrical and Electronics Engineering and Computer Engineering departments. Data is analyzed with the Analytic Hierarchy Process (AHP) Method to determine the weighted importance of each factor that influence technology acceptance for e-books. Multiple Regression Analysis is applied to determine the overall effect of all the factors. A comparison of the two methods is carried out between these two different groups. The findings of the two methods indicate that, perceived usefulness and perceived ease of use are the most significant factors that influence attitudes toward using e-books.