Resistance in everyday life and the performativity of the Turkish minority in Bulgaria (1946–1989)
Bulgaristan Halk Cumhuriyeti'nde Türk azınlığın gündelik yaşamı ve direniş pratikleri (1946-1989)
  1. Tez No: 694078
  2. Yazar: ONUR CİDDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez, Bulgaristan Halk Cumhuriyeti döneminde Bulgaristan'da yaşamış olan Müslüman Türk azınlığın asimilasyon politiklarına karşı geliştirdikleri pasif ve düşük yoğunluklu direnişi benlik, kültür, ve gündelik yaşam adetleri üzerinden incelemektedir. Çalışma dönemsel olarak, tarih yazımı açısından daha az ele alınmış olan 1946 ve 1989 yılları arasındaki döneme odaklanmaktadır. Bu bağlamda Müslüman Türk azınlığa karşı uygulanan uzun vadeli asimilasyon politikasını ortaya koyarken Bulgaristan Halk Cumhuriyeti tarihinin özel bir dönemine de ışık tutar. Çalışma etnografik olarak Bulgaristan'ın Buranlar, Kufallar, ve Omranköy köylerini kapsar. Bu köylerde hala yaşamakta olan ve göçmen olarak Türkiye'ye yerleşmiş olanların sosyal ve kültürel deneyimleri üzerinden devletin asimilasyon politikalarına karşı geliştirilen gündelik hayat pratikleri ve gösterimlerini bir tür“pasif direniş”olarak inceler. Bu çalışma, ayrıca, günümüze değin önesürüldüğünün aksine, Bulgaristan'da Türk Müslüman azınlığın maruz kaldığı uzun vadeli asimilasyon politikasının Bulgaristan Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ilk yıllarından itibaren oluşmaya başladığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, Bulgaristan'daki azınlık çalışmaları üzerine yeni bir bakış açısı kazandırma amacındadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the passive and mild resistance developed by the Muslim Turkish minority, who lived in Bulgaria during the period of the People's Republic of Bulgaria, against assimilation policies, on the basis of personal identity, culture, and everyday life habits. The study focuses on the period between 1946 and 1989, an era which has been relatively neglected in terms of history writing. In this context, while revealing the long-term assimilation policy against the Muslim Turkish minority, it also sheds light on a special period in the history of the People's Republic of Bulgaria. The study ethnographically covers the villages of Buranlar, Kufallar, and Omranköy in Bulgaria. It examines the daily life practices and performances developed against the assimilation policies of the state as a kind of“passive resistance”, through the recollections of the social and cultural experiences of those who still live in these villages and others who migrated to Turkey. This study also reveals that, contrary to what has been put forward so far, the long-term assimilation policy in Bulgaria towards the Turkish Muslim minority began to form from the early years of the founding of the People's Republic of Bulgaria. In this context, this work is carried out to bring a new perspective to minority studies in Bulgaria.