Türkiye'de yerel yönetimler ve yerel hizmetlerin finansmanı
- Tez No: 43913
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REFİA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Günümüzde yerel yönetimlerin ülkelerin yönetim yapıları içerisindeki önemi artarken, bu yönetimlerin toplumsal, ekonomik ve politik kurum ve kuruluşlarla olan etkileşimleride farklılaşmaktadır. Yerel yönetimlerin geniş bir siyasal -ekonomik ve hukuksal sistemin önemli bir parçası olması nedeniyle yerel yönetimlerin çevresini oluşturan faktörler gözönüne alınarak incelenmelidir. ülkemizde yasalarla oluşturulmuş Uç temel yerel yönetim kurumu vardır- Bunlar, il özel idareleri, belediyeler ve köylerdir. Bu yönetim birimlerinin incelenmesi sonucunda ortaya çıkan sonuçlar su şok M do özet 1 onobi 1 ir ; Bu kuruluşlarda î.ö.t. en fazla tartışmaya konu olan yerel yönetim birimidir. Bu yönetimlerim görevlerinin pek çoğunun zaman içinde var olan ya da sonradan kurulan başka Örgütlere geçmiştir. Bu nedenle hizmetin hangi kuruluşça görüleceği konusunda belirsizlik hakimdir. Yerel yönetim birimleri içerisinde en önemli yeri belediyeler almaktadır. Yaşanan hızlı kentleşme süreci belediyelerin önemini arttırmaktadır. Türkiye'de belediyeler gelir kaynakları açısından büyük ölçüde merkezi yönetime bağlı kuruluşlar görünümündedir. Köyler ise yerel yönetim birimleri içerisinde mali açıdan en güçsüz yönetim görünümündedir. Yaşanan göçler nedeniyle köy nüfusunun toplam nüfus içerisindeki payı % 30'lara kadar gerilemiştir. Köyler yaşadıkları sorunları yerinde çözemediklerinden bu sorunları kentlere aktarmaktadırlar. Model çerçevesinde ele alınan konut sorunu, kentleşme hareketi ile birlikte önem kazanan ve özellikle de büyük kentlerde güncelliğini koruyan bir konudur. Konunun çözümü, merkezî yönetim, yerel yönetim, özel sektör ve kooperatiflerin ortak çalışmasını gerektirmektedir. Yerel yönetimler bu sorundan en fazla etkilenen birimlerdendir. Bu nedenle yerel yönetimlerin konut sorununa yönelik çözüm üretmeleri bu yönetimlerin daha etkin hizmet sunumuna katkıda bulunabilirler. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Aim of the this paper is to examine Turkish local government system and its finance. Local governments should deal with the provision of public services accordance with local wants. The first chapter is an explanation of the Local governments, and the relation between local governments and economic, politic and legal structure. In the second chapter, is an explanation of the division of responsibilities between central and local government. Local government.?;,nre the A/jenr..m of the» central government and serve as an administrative structure to implement the policies decided by central government. Local government is the application of those policy to the pecularities of local facts. Chapter third is about Local Government system in Turkey. Turkey has a three type local government f nst itut ions. These are; Municipalities, provincal adminisrat ion and villages. The Plain Tendencies in Turkish Local government system municipalities importance rises because of urbanization. Otherside provincal administration and Villages loss its importance. The final chapter introduces the result of the study about housing problem in Adana. Projected demographic trends indicate contiuning urban growth, with an addition 956.000 people living in Adana by the year 2015. Local governments should become more effective in solving the housing problem that's why local governments should be supported organization of cooperatives, establish new organization models, rebganized urban land reserves, funds for housing. Ill