Place and protest: The 'Occupy Gezi Movement' in Ankara
Mekan ve protesto: Ankara'da Gezi işgal hareketi
- Tez No: 439141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KATHARINA BODIRSKY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez işgal hareketlerini Gezi'deki mekan ve protesto üzerinden incelemektedir. İşgal ve hareket terimleri dinamik ve durağan stratejilerin çelişkili görünen bir birliketliğine işaret eder. Literatür bu yeni hareket dalgasının işgal kısmına yoğunlaşırken hareket çoğu zaman görmezden gelinmiştir. Buna uygun olarak, Gezi literatürü de çoğunlukla Gezi Parkı'yla ilgilenmiş, ve bu durum ülke düzeyinde tecrübe edilen hareketi gölgelemiştir. Bu araştırma, gölgelenen tecrübelere ışık tutmak, hareket ve dinamik mekan – protesto ve mekan - kimlik ilişkisini açığa çıkarmak amaçlarıyla Gezi İşgal Hareketini Ankara'nın Kızılay Meydanı'nda, Kuğulu Parkı'nda ve çeşitli mahallelerinde inceler.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the occupy movement within the example of Gezi in terms of place and protest. The term occupy movement indicates a contradictory couple of static and dynamic strategies. While the literature attends this new wave of mobilizations through the lens of 'occupy' alone, the essential component 'movement' is neglected. Accordingly, the existing works on Gezi mainly study Gezi Park that overshadows the experiences of a movement spread to nation-scale. To be able to shed light to these experiences, the movement and changing dynamics of protest and identity in place, this thesis studies the contention at Ankara, namely at Kızılay Square, Kuğulu Park and various neighborhoods.