The perceptions of pre-service EFL teachers on their professional identity formation throughout practice teaching
İngiliz dili öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması dersi boyunca profesyonel öğretmen kimliği oluşumlarına ilişkin algıları
- Tez No: 439142
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖLGE SEFEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu nitel durum çalışması, İngiliz Dili öğretmen adaylarının, profesyonel öğretmen kimliğinin esas özelliklerine, öğretmenlik uygulaması boyunca kendi profesyonel kimlik gelişimlerine, öğretmenlik uygulaması ve yansıtıcı düşünmenin profesyonel kimliklerini anlamaya olan etkilerine ilişkin düşüncelerini incelemeyi amaçlamıştır. Staj sürecinin ikinci aşaması niteliğindeki FLE 404 Öğretmenlik Uygulaması dersine kayıtlı 31 İngiliz Dili öğretmen adayı bu çalışmaya katılmıştır. Veri öğretmenlik uygulaması öncesi ve öğretmenlik uygulaması sonrası odak grup mülakatları, ve yansıtıcı makale cevap günlükleri aracılığıyla toplanmıştır. Sonuçlar çalışmaya katılan İngiliz Dili öğretmen adaylarına gore profesyonel öğretmen kimliğinin öğretmenleri konu alanı uzmanları, öğretici uzmanlar, ve eğitimsel uzmanlar olarak kapsadığını göstermiştir. Sonuçlar aynı zamanda öğretmenlik uygulaması dersi boyunca İngiliz Dili öğretmen adayları için ipucu-temelli ve örnek-temelli kimliklerinden kural-temelli ve şema-temelli kimliklerine bir geçiş olduğunu ortaya çıkarmıştır. Öğretmenlik uygulaması dersi gerçek sınıf içi uygulamarı gözlemleriyle nitelenen profesyonel gelişim süreci olarak algılanmıştır ve yansıtıcı düşünme katılımcıların profesyonel kimliklerini derinlemesine anlamasına yardımcı olduğu bulunmuştur. Bu bağlamda, İngiliz Dili öğretmen adayları profesyonel kimlikleri üzerinde daha sık eleştirel yansıtıcı düşünmeye teşvik edilebilir; öğretmenlik uygulaması dersi ve yansıtıcı düşünme uygulamaları buna göre uyarlanabilir.
Özet (Çeviri)
This qualitative case study aims at exploring the pre-service EFL teachers' opinions on the essentials of teacher professional identity, their own professional identity development throughout practice teaching, and the effects of practice teaching and reflection on their understanding of their professional identity. Thirty-one pre-service EFL teachers, enrolled to the second course of the practicum component FLE 404 Practice Teaching, participated in the study. Data were gathered through pre-practice teaching and post-practice teaching focus-group interviews and article reflective response journals. The findings revealed that teacher professional identity encompasses teachers as subject-matter experts, didactical experts, and pedagogical experts according to the participant pre-service EFL teachers. The findings also suggested that there was a transition from cue-based and exemplar-based identities to rule-based and schema-based identities of pre-service EFL teachers during practice teaching. Practice teaching was perceived as a process of professional growth characterized by observations of real classroom practices and reflection was found helpful for an in-depth understanding of the participants' professional identities. In this regard, pre-service EFL teachers can be encouraged to reflect critically on their professional identities more frequently; practice teaching and reflective practice could be tailored accordingly.