Russia's policy on secessionism in the United Nations Security Council
Rusya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde ayrılıkçılığa yönelik siyaseti
  1. Tez No: 439214
  2. Yazar: MEHMET ZEKİ GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu tez Rusya'nın Kosova (Sırbistan), Abhazya ve Güney Osetya (Gürcistan), ve Kırım'daki (Ukrayna) ayrılıkçı hareketlere yönelik Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki (BMGK) siyasetini incelemektedir. Tezde BMGK gündemine getirilen bu farklı ayrılıkçı hareketlere karşı Rusya'nın tutumunun kıyaslanması amaçlanmaktadır. Bu çalışma bazı uzmanların öne sürdüğü gibi Rusya'nın ayrılıkçı hareketler üzerine BMGK'de yapılan tartışmalar sırasında kimlik ve uluslararası hukukla ilgili meselelere yaptığı göndermelerin Rusya'nın ilgili kimliklere olan desteğini ve uluslararası hukuk prensiplerine olan bağlılığını yansıtmadığını, aksine Rusya'nın kimlik ve uluslararası hukukla ilgili meselelere yaklaşımının esasen bölgesel güç ve etkisini arttırmaya yönelik pragmatik kaygılarına bağlı olarak şekillendiği fikrini savunmaktadır. Bu argüman Rusya'nın uluslararası hukuk ilkelerine ve kimlik meselelerine yaklaşımındaki tutarsızlıklarla desteklenmektedir. Bu bağlamda, ilk olarak etnik çatışmalar ve ayrılıkçı hareketlerin uluslararası ilişkiler boyutu ile Uluslararası İlişkiler teorileri literatürü tartışılmaktadır. İkinci olarak, Sovyet-sonrası Rusya'nın Kosova, Abhazya, Güney Osetya, ve Kırım'a yönelik dış ve iç politikası tartışılmaktadır. Sonrasında, Sovyet-sonrası Rusya'nın Birleşmiş Milletler çatısı altında bu örneklere yönelik tepkisi ve politikaları incelenmektedir. Bu tez, Rusya'nın ayrılıkçı hareketlere ilişkin değişkenlik gösteren tepkilerinin altında yatan etkenleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Rusya'nın Soğuk Savaş sonrası dönemde ayrılıkçılık meselesine BMGK'deki yaklaşımının incelenmesi sadece Rusya'nın Birleşmiş Milletler'deki siyasetini anlamak için değil aynı zamanda Rusya'nın daha geniş kapsamlı dış politika seçimlerini kavramak için de çok önemlidir
Özet (Çeviri)
This dissertation examines Russia's policy on secessionism in Kosovo (Serbia), Abkhazia and South Ossetia (Georgia), and Crimea (Ukraine) in the United Nations Security Council (UNSC). It aims to compare and contrast Russia's stance on these different cases of secessionism that have been brought to the agenda of the UNSC. Contrary to the views of some experts who claim that Russia's references to issues concerning identity and international law during the debates on secessionism in the UNSC reflect Russia's commitment to the principles of international law and its support to the selected identities, this dissertation argues that Russia's positions on identity issues and international law are driven mainly by its pragmatic concerns in order to enhance its regional power and influence. This argument is supported by Russia's inconsistencies in its approach to international law and identity matters. To this end, firstly, the literature on international relations of ethnic conflicts and secessionism, and theories of International Relations is discussed. Secondly, the dissertation examines the evolution of secessionism in Kosovo, Abkhazia and South Ossetia, and Crimea. Thirdly, it analyzes post-Soviet Russia's foreign and domestic policy on Kosovo, Abkhazia, South Ossetia, and Crimea. Later, it discusses Russia's responses and policy choices concerning each case in the UNSC. The dissertation aims to identify the underlying determinants of Russia's 'varying' responses to secessionism. Studying Russia's position on secessionism in the UN in the post-Cold War era is significant not only for understanding 'Russia in the UN' but also Russia's broader foreign policy choices.