Pre-service middle school mathematics teachers' proportional reasoning before and after a practice-based instructional module
Ortaokul matematik öğretmen adaylarının uygulamaya dayalı bir öğretim modülünün öncesinde ve sonrasında orantısal akıl yürütmeleri
  1. Tez No: 439216
  2. Yazar: MUTLU PİŞKİN TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ortaokul matematik öğretmen adaylarının, orantısal akıl yürütmeye yönelik uygulamaya dayalı bir öğretim modülüne katılımlarından önce ve sonra orantısal akıl yürütmelerini incelemektir. Çalışmanın verileri, 2012–2013 bahar döneminde, üç öğretmen adayından toplanmıştır. Öğretmen adayları, bir devlet üniversitesinde, matematik öğretmeni yetişme programına devam eden üçüncü sınıf öğrencileridir. Beş haftalık bir zaman dilimi içerisinde, orantısal akıl yürütmeye yönelik uygulamaya dayalı bir öğretim modülü yürütülmüştür. Yapılan uygulamada, araştırmacı aynı zamanda eğitim görevlisi olarak görev almıştır. Orantısal Akıl Yürütme Testi, yarı-yapılandırılmış mülakatlar ve öğretim deneyimlerinin gözlemleri, öğretmen adaylarının öğretim modülüne katılımlarından önce ve sonraki orantısal akıl yürütmelerine yönelik veri toplamak için kullanılmıştır. Veri analizi sonucunda, öğretmen adaylarının, uygulamaya dayalı öğretim modülüne katılarak, orantısal akıl yürütmelerini geliştirdikleri görülmüştür. Öğretim modülünün öncesinde, öğretmen adayları, orantı problemlerini çözmek için genellikle içler-dışlar çarpımı gibi anlamdan yoksun cebirsel kuralları uygulamışlar ve sınırlı sayıda strateji kullanmışlardır. Bunun yanında, orantısal durumları orantısal olmayan durumlardan ayırt etmekte ve orantısal durumların içerdiği matematiksel ilişkileri anlamada zorluk çektikleri görülmüştür. Buna karşın, öğretim modülünün sonrasında, öğretmen adayları orantı problemlerini çözerken çoğunlukla, çarpımsal ilişkilerin kullanıldığı informal stratejileri (değişim çarpanı gibi) kullanmayı tercih ederken, içler-dışlar çarpımı ve diğer formal stratejileri kullanmayı pek tercih etmemişlerdir. Ayrıca, orantı problemlerini çözmek için farklı stratejiler kullanmışlar ve bu stratejileri anlamlandırabilmişlerdir. Buna ek olarak, verilen çoklukların aralarında toplamsal, çarpımsal veya başka ilişkilerin olup olmadığını belirleyebilmişlerdir. Bunun yanında, öğretmen adaylarının orantısal durumlardaki matematiksel ilişkileri anlayabildikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate pre-service middle school mathematics teachers' proportional reasoning before and after receiving a practice-based instructional module based on proportional reasoning. Data were collected from three pre-service teachers in the spring semester of 2012-2013. Pre-service teachers were junior students enrolled in elementary mathematics teaching program at a public university. A practice-based instructional module based on proportional reasoning was carried out during a five-week period. In this study, the researcher was also the teacher of the instruction at the same time. The Proportional Reasoning Test, semi-structured interviews and observations of student teachings were used to collect data about the participants' proportional reasoning. The current study indicated that pre-service teachers improved their proportional reasoning by completing a practice-based instructional module. Before the instructional module, the pre-service teachers generally applied algebraic procedures without associating meaning and used limited number of strategies to solve problems. Furthermore, the result demonstrated that they had difficulties in distinguishing proportional from nonproportional situations and understanding mathematical relationships embedded in proportional situations. However, by the end of the instructional module, while they mostly preferred to use informal strategies, they relied less on formal strategies. Additionally, they utilized a broader range of strategies to solve problems and made sense of these strategies. Further, they could determine whether the quantities in a situation were related additively, multiplicatively, or in some other way. Moreover, they enhanced their understanding of the mathematical relationships embedded in proportional situations as a result of their participation in the instructional module.