The case of planning and implementing mathematics and science integration in the 8th grade in a public middle school
Bir devlet ortaokulunda 8. sınıf düzeyindeki matematik ve fen entegrasyonunun planlanması ve uygulanması durumu
  1. Tez No: 439247
  2. Yazar: BETÜL YENİTERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM HASER, DOÇ. DR. MINE ISIKSAL BOSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir matematik ve bir fen öğretmeninin matematik ve fen entegrasyonunu planlama ve uygulama süreçlerini incelemektir. Özel olarak, bu çalışma bir matematik ve bir fen öğretmeninin uygulamalarının entegrasyon açısından mevcut durumuna, öğretmenlerin entegre dersleri planlamalarına, öğretmenlerin entegre edilmiş ders planlarını uygulamalarına ve öğretmenlerin planlama ve uygulama süreçlerini nasıl değerlendirdiklerine odaklanmıştır. Aynı devlet ortaokulunda birlikte çalışan gönüllü bir matematik ve bir fen öğretmeni amaçlı örneklem metodu yoluyla seçilmiştir. Öğretmenlerin derslerinde fen ve matematik entegrasyonu açısından var olan durumlarını anlayabilmek için sınıf içi gözlemler yapılmıştır. Entegre edilecek matematik ve fen konularına öğretmenler karar vermişler ve entegre edilmiş ders planlarını birlikte hazırlamışlardır. Ders planlarının hazırlanma sürecinde ses kaydı alınmış, hazırlanan planlar yazılı döküman haline getirilmiştir. Fen öğretmeni entegre edilmiş fen ders planlarını, matematik öğretmeni de entegre edilmiş matematik ders planlarını derslerinde uygulamıştır. Planların uygulanma süreci araştırmacı tarafından video kaydına alınmıştır. Uygulamalar sonrasında öğretmenlerle ayrı ayrı mülakatlar gerçekleştirilmiş. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Bulgular, fen öğretmeninin ve matematik öğretmeninin ders kazanımlarının belirlenmesi, öğrencilerin ön bilgileri, ve entegrasyonu kullanım amaçları gibi kritik noktaları gözönünde bulundurduklarını göstermiştir. Ayrıca öğretmenlerin entegre edilmiş derslerin planlama ve uygulama süreçlerinde içerik bilgisi eksikliği, içeriği önemsizleştirme ve güven eksikliği gibi problemler yaşadıkları görülmüştür. Matematik öğretmeni özellikle fen içeriği ile ilgili sıkıntı yaşamıştır. Fen öğretmeni de entegrasyonu daha önce derslerinde kullandığını belirtmesine rağmen, süreç içerisinde matematik içeriği ile ilgili problem yaşamıştır. Çalışmanın bulguları doğrultusunda önemli sonuçlara ulaşılmış ve bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı'na, öğretmen yetiştirme programlarına ve fen ve matematik öğretmenlerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate one mathematics one science teacher's planning and implementation processes of mathematics and science integration. Specifically, the study focused on existing situation of teacher's practice in terms of integration, their planning of integrated lesson plans, their implementation of the plans, and their evaluation of the processes. One mathematics and one science teacher working at the same public middle school were selected as voluntary participants by using purposive sampling. Observations were conducted to understand the teachers' practice in terms of integration. The teachers decided topics to be integrated and prepared integrated lesson plans together. Planning of the lessons was audio recorded and the plans were documented. Science teacher implemented the integrated science plans and mathematics teacher implemented the integrated mathematics plans. The implementations of the plans were video recorded. After the implementations, interviews were conducted with the teachers. Content analysis was used to analyze the data. Findings indicated that science teacher and mathematics teacher considered several critical issues such as determining objectives, students' prerequisite knowledge, and aim of using integration. The teachers had several problems such as lack of content knowledge, trivializing content, and lack of confidence during planning and implementations. Mathematics teacher had difficulties especially in science content. Although science teacher claimed that she was using integration in lessons before the study, she had difficulties in mathematics content during the processes as much as mathematics teacher. Suggestions for Ministry of National Education, teacher education programs, and science and mathematics teachers were presented.