The transformation of engineering profession in Post-Soviet Azerbaijan
Post-Sovyet Azerbaycan'da mühendislik mesleğinin dönüşümü
- Tez No: 439249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ERGUN ÖZBOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu tez, post-Sovyet dönüş üm süresince devlet ve toplum arasındaki değ iş en iliş kinin Azerbaycan' da mühendislik mesleğ ini nasıl etkilediğ ini araş tırmaktadır. Sovyet ve post-Sovyet dönemde yetiş miş mühendislerle derinlemesine mülakatlarıiçeren nitel araş tırma yöntemlerini kullanarak, meslekteki değ iş iklikleri üç ana boyutta ele almaktayım: mesleki yönelimler; devlet bürokrasisi ile ve mühendisler arası enformel iliş kiler; küresel aktörlerin mühendislik mesleğ ine etkileri. Devletin ekonomi ve toplumsal yaş amdan kısmi geri çekilmesi, mühendislik mesleğ inde neo-Weberci türden bir mesleki otonominin ortaya çıkmasına yol açmamış tır. Post-sosyalist dönüş ümün etkileri eş itsiz olmuş , ve meslekte bir tür yeni tabakalaş maya yol açmış tır. Petrol sanayiinde çalış an küçük bir grup küresel profesyoneller sınıfına dahil omuş tur. En büyük düş üş e uğ rayan imalat sektöründeki mühendisler ya mesleğ i bırakmış lar, ya da geliş en inş aat sanayiinde iş bulmak için yeni mesleki beceriler edinmiş lerdir. Sanayinin öencelikli konumunu kaybetmesi ve devlet bürokrasisinin enformelleş mesi sonucunda eğ itimin ve mesleki standartların da kalitesinde bir düş üş yaş anmış tır. Kimi mühendisler, mesleki değ erlerin korunmasıiçin enformel akıl hocalığı ile mesleki çevreleri ile sıkıbağ ların korunmasına yönelmiş tir. Mühendisler, mesleklerinin geleceğ ini, devletin ekonomi stratejilerine bağ lı görmektedir.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACT THE TRANSFORMATION OF ENGINEERING PROFESSION IN POST-SOVIET AZERBAIJAN Leyla Sayfutdinova PhD, Department of Sociology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ayça Ergun Özbolat February 2016, 307 pages This thesis investigates how the changing relationship between state and society in the course of the post-Soviet transformation has affected the engineering profession in Azerbaijan. Utilizing qualitative methodology, namely, in-depth interviews with Soviet educated and post-Soviet engineers, I explored the changes in the profession along three dimensions: work orientations, informal relations among engineers and state bureaucracy, and the impact of global actors on the professions. Partial retreat of the state did not lead to re-professionalization of engineering profession along the lines of neo-weberian theory of professional autonomy. The impact of postsocialist transformation has been uneven, and led to stratification of the profession. A small group of engineers working in the oil industry has joined the ranks of global professional class. Engineers from manufacturing sector, which declined the most, either left the profession or reskilled and found new jobs in the growing construction sector. De-prioritization of industry and informalization of state bureaucracy led to decline in the quality of education and professional standards; individual engineers have struggled to maintain their professional values through informal mentoring and maintaining close ties with their professional circles. Engineers see the prospects of their profession as dependent on the economic strategy of the state.