Examining marital satisfaction in binational marriages, from an ecosystem perspective
Çift uluslu evliliklerde evlilik doyumunun ekosistem bakış açısından incelenmesi
  1. Tez No: 439248
  2. Yazar: NİHAN TEZER YÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜROL FIŞILOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmanın amacı, ekosistem bakış açısıyla çift-uluslu çiftlerin evlilik doyumunu incelemektir. Bu amaçla, bireysel özellikleri olarak, kişilik özellikler, kültürlenme tutumları ve algılanan sosyal destek; çift özellikleri olarak, çatışma çözme stilleri, kültürel mesafe ve dil becerileri; bağlamsal faktörler olarak, demografik özellikler, alınan sosyal destek, toplumsal tepkiler ve kök aile ilişkilerinin evlilik doyumu üzerindeki yordayıcı rolü araştırılmıştır. Bu çalışma kocaların Türk ve karıların Rus veya Alman olduğu, Türkiye'de yaşayan, en az 6 aydır evli olan ve karıların Türkçe bildiği Rus-Türk ve Alman-Türk çiftleri kapsamaktadır. Veriler, 81 Rus-Türk, 63 Alman-Türk, toplam144 çift-uluslu çiftten toplanmıştır. Evlilik doyumu Çiftler Uyum Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Bağımsız değişkenleri ölçmek için şu araçlar kullanılmıştır: Çoklu Kültür Kişilik Ölçeği (ÇKÖ, bu araştırma için Türkçe'ye uyarlanmıştır), Kültürlenme Tutumları Ölçeği, Çok Yönlü Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Çatışma Çözüm Stilleri Ölçeği, Kültürel Uzaklık Ölçeği, Dil Yeterliliği İndeksi, Sosyal Ağ Ölçeği, Maddi Destek ve Bilgi Desteği Soruları, Olumsuz Toplumsal Tepkiler İndeksi ve Kök Aile ile İletişim İndeksi. Bu çalışmada Aktör-Partner Karşılıklı Bağımlılık Modeli (APIM) kullanılmıştır ve etkileşimlerin yordayıcı rolü çoklu stepwise regresyon analizleriyle değerlendirilmiştir. Genel sonuçlar sadece kocaların ve karıların aileden alınan sosyal destek, olumsuz çatışma çözüm stilleri ve olumsuz toplumsal tepkiler puanlarının hem kendinin hem de partnerinin evlilik doyumunu yordadığını göstermektedir. Sonuçlar evliliğin işleyişini değerlendirirken üç seviyeyi de desteklemiştir. Bu çalışmanın bulguları, ilişkili literatür doğrultusunda tartışılmıştır. Klinik uygulamalara yansımalar ve sınırlılıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to examine marital satisfaction of binational couples from an ecosystems perspective. For this purpose, predictive role of personality, acculturation attitudes, and perceived social support as individual traits; conflict resolution styles, cultural distance and language skills as couple traits; demographics, received social support, societal reactions and relations with family of origin as contextual factors on marital satisfaction were investigated. This study involved Russian-Turkish and German-Turkish who the husbands were Turkish and wives were both Russian or German, living in Turkey, married at least for 6 months and wives could speak Turkish. The data were collected from 81 Russian-Turkish, 63 German-Turkish, totally 144 binational couples. Marital satisfaction was assessed by Dyadic Adjustment Scale. The instruments utilized in order to assess IVs are: Multicultural Personality Questionnaire, Acculturation Attitudes Scale, Multiple Source of Perceived Social Support Inventory (MSPSS), Conflict Resolution Style Scale, Cultural Distance Scale, Language Proficiency Index, Social Network Questionnaire, Tangible and Information Support Questions, Negative Societal Reactions Index and Communication with Family of Origin Index. Actor-Partner Interdepence Model (APIM) was employed in the present study and predictive role of interactions were examine by multiple stepwise regression analysis. Results revealed that only husbands' and wives' scores on MSPSS from family, negative conflict resolution styles and negative societal reactions predicted both their own and partner's marital satisfaction. The results supported three level for examining marital functioning. The findings of the study was discussed with the relevant literature. Implications for clinical applications and information for future studies were suggested.