Environmental moral reasoning patterns of pre-service science teachers and their relationships to epistemological beliefs and values
Fen bilgisi öğretmen adaylarının çevresel ahlaki muhakeme örüntüleri ve bu örüntülerin epistemolojik inançlar ve değerler ile ilişkisi
- Tez No: 439250
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL YILMAZ TÜZÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu çalışmada, temel olarak, fen bilgisi öğretmen adaylarının çevresel ahlaki muhakeme örüntülerini epistemolojik inançlar ve değerler ile ilişkili olarak incelemek amaçlanmıştır. Bunun için, yürüyüş, piknik, balık tutmak ve kamp yapmak etkinlikleri çerçevesinde kurgulanmış çeşitli ahlaki ikilem durumlarının sunulduğu dört farklı çevresel durum hikâyesi kullanılmıştır. Çalışma, araştırma deseni bakımından bir korelasyon araştırması olup, çevresel ahlaki muhakeme örüntüleri, epistemolojik inançlar ve değerler ile ilgili veriler nicel yollarla toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini İç Anadolu Bölgesi'ndeki altı devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan 1524 fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırma sorularını cevaplandırmak için istatistik analiz yöntemi olarak yol analizi kullanılmıştır. Yol analizlerinin uygulanmasında AMOS istatistik paket programından faydalanılmıştır. Yol analizleri, katılımcıların her bir çevresel durum hikâyesi karşısında sergiledikleri çevresel ahlaki muhakeme örüntülerinin tahmini için ayrı ayrı uygulanmıştır. Analizlerden elde edilen model uyum indeksleri test edilen yol modellerinin çalışmanın verileri ile uygunluğunu desteklerken, modeller tarafından açıklanabilen varyansların etki büyüklüğü yüksek değerlere ulaşamamıştır. Çevresel ahlaki muhakeme örüntülerinin epistemolojik inanç ve değer boyutları ile ilişkilerinin istatiksel anlamlılık, yön ve büyüklük bakımından yol modellerinin test edildiği çevresel durum hikâyelerine ve çevresel ahlaki kaygıların odak noktalarına bağlı olarak değişiklik gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu durum, öngörülen ilişkilerin dinamik bir yapıya sahip olduğu şeklinde yorumlanmıştır. Bir bütün olarak ele alındığında, çalışmanın bulguları çevresel ahlaki muhakeme kavramının hem kişilerin bireysel özellikleri hem de üzerinde düşünülen konular ile ilişkili olan, çok boyutlu bir kavram olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The overarching purpose of this study was to examine environmental moral reasoning patterns of pre-service science teachers in relation to epistemological beliefs and values. To serve for this purpose, four scenarios that reflect different environmental moral dilemma situations taking place in four outdoor recreation contexts (i.e., hiking, picnicking, fishing, camping) were used. By its design, the study was a correlational research and data on environmental moral reasoning, epistemological beliefs, and values were collected quantitatively. 1524 pre-service science teachers enrolled in six public universities located in Central Anatolia Region of Turkey constituted the sample of the study. Path analysis was the data analysis technique used for examining the research questions. AMOS statistical package program was utilized for conducting the path analyses. Separate path models were specified for testing the predictability of environmental moral reasoning patterns that the participants expressed for each environmental moral dilemma scenario. Model fit indices indicated good fit between the specified path models and the study data. Nevertheless, proportions of the explained variances in the endogenous variables of the models could not reach large practical significance. Significance, direction, and magnitude of the relationships of environmental moral reasoning to epistemological beliefs and values showed changes depending on the dilemma context and the focus of environmental moral consideration, suggesting a dynamic nature with regard to the hypothesized relationships. All in all, findings of the study showed that environmental moral reasoning is a complex construct that is related to both personal characteristics of individuals and the issues that are under consideration.