Bireysel emeklilik sisteminin finansmanı ve öngörüler
Funding of individual retirement system and foresights
- Tez No: 439289
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YALÇİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Dünya'da sosyal güvenlik alanında yaşanan ve temelde benzer nedenlere dayanan krizler, sistemde reform ihtiyacını gündeme getirmiş; ortalama ömrün uzaması ve genç emekli sayısındaki artış, emeklilik ile ilgili düzenlemeleri zorunlu kılmıştır. Bireysel emeklilik programları bu reform girişimlerinden biridir. Sosyal güvenlikte yeni yapı ihtiyacı Türkiye'de de ortaya çıkmıştır ve gönüllü katılıma dayanan bireysel emeklilik sistemi yürürlüğe girmiştir. Bu çalışmanın amacı, bireysel emeklilik sisteminin başlangıcından bu yana gösterdiği gelişim trendi ile bu alanda 2026 yılına ait öngörüleri birlikte değerlendirmektir. Çalışmada Emeklilik Gözetim Merkezi'ne ait gerçek bireysel emeklilik verileri kullanılmış, temel göstergeler için oluşturulan regresyon modelleri doğrultusunda 2026 yılına kadarki tahmin değerleri elde edilmiş ve bu tahminler kullanılarak durum çözümlemeleri gerçekleştirilmiştir. Senaryo analizi kullanılarak gerçekleştirilen durum çözümlemelerinde ilk olarak bireysel emeklilik sisteminin finansmanına yönelik senaryolar üretilmiştir. Bu aşamada; emekliliğe hak kazanan katılımcıların tamamının emeklilik tercihlerini toplu para alma yönünde kullanmaları durumunu sistemin finanse edemeyeceği katılımcıların asgari ücret tutarı ve daha az emekli aylığı alma halini finanse edebileceği görülmüştür. Bu sonuçtan hareketle çalışmanın devamında; bir katılımcının tercih edebileceği emeklilik aylıklarına göre yaklaşık ne kadar süre emekli aylığı alabileceğine ve katılımcıların süre ya da tutar bazındaki emeklilik hedefleri doğrultusunda ödemeleri gereken katkı payı tutarlarına ilişkin alternatifler sunulmuştur. Ayrıca sistemin finanse edebileceği; toplu para ya da aylık almayı tercih eden emekli sayılarına ilişkin bileşenler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crises experienced in the social security field in the world, have brought into the agenda a need for reform efforts in the system. These crises're mostly based on similar reasons. Thus, rise in average life expectancy as well as increases in number of young retired population have compelled to create new rules and guidelines. Individual pension program is the one of reform initiatives. A necessity for a new structure has also emerged in Turkey and the individual pension system, which is based on voluntary participation, has been launched. This study aims to evaluate the progress made in the individual retirement system since beginning with the projections in this field for 2026. In this study, in the direction of regression models which used data of individual retirement is used predictions has been made towards 2026. Using these predictions situation solutions has been made. In situation solutions first of all scenario formed which towards to individual retirement system. In this phase; it is found appropriate that if preferences of all participants who qualifies for a pension prefer their retirement in the direction of collection the total money the system could not finance this, in addition the system could only finance receiving minimum wage and old age pension. From this point of view in further of study; according to old age pension about how long a participant could get old age pension and in the direction of period the and amount alternatives have been presented regarding the amount of contribution to be paid. Besides, expected to finance the system; obtaining the components which are related the number of pensioners who choose receiving total or monthly money.