Bal üretimi yapan işletmelerde maliyet analizleri ve bir örnek uygulama
The cost analysis and an application of example in honey production businesses
- Tez No: 439311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bal üreten işletmelerin son yıllarda artmasıyla ortaya çıkan rekabet ortamı, işletme sahiplerinin yaptıkları iş ile ilgili maliyetlere önem vermelerine neden olmuştur. Türkiye'de bal üreten işletmelerde ürün maliyetlerinin belirlenmesinde ve muhasebeleştirilmesinde bir takım farklılıklar bulunmaktadır. Hatta bazı işletmelerin maliyet sistemlerinin olmadığı görülmüştür. Aynı kalitede balı farklı işletmeler farklı fiyatlara satabilmekte ve bu da tüketicilerin kafasını karıştırmaktadır. Bal üreten işletmelerin balı alırken, paketlerken ve satarken yaptıkları giderlerin ayrı ayrı izlenmesi gerekirken böyle bir sistemin olmadığı görülmüştür. Bu alanda çok fazla bir çalışma bulunmamaktadır. Genelde literatürde arıcılık ve bal üretimi ile ilgili tez ve makaleler bulunmaktadır. Bal üreten işletmelerde genel kabul görmüş bir maliyet sistemini olmadığı görülmüş ve bu sebepten dolayı böyle bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada ilk önce arıcılık ile ilgili literatür çalışması yapılmıştır. Daha sonra bal üreten işletmelerde üretim süreci incelenmiş ve üretim sürecinde yapılan giderler ayrıştırılmıştır. Bal üreten işletmelerin maliyet sistemleri Türkiye Muhasebe Standartları açısından incelenmiş ve üretimle ilgili toplam ve birim maliyetlerin belirlenmesine ilişkin örnek uygulama yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Honey producing the competitive environment is demonstrated by the increase in recent years of business, it has led to pay attention to the costs associated with the work they do for business owners. There are some differences in the determination of product costs and recognized in the honey-producing company in Turkey. Even some of the business was found that the cost of the system. The same quality honey can be purchased with different prices and different businesses that are confusing to consumers. Honey producing businesses, while the when should you package and sell their separate monitoring of expenditure has not proved that such a system. This area does not have a lot of work. In general, the literature has a thesis and articles on beekeeping and honey production. Honey has been shown to be a cost generating system generally accepted in business and such a study was carried out for this reason. This study is the first detailed literature about beekeeping before. Then examined the production process in the company that produces honey and expenses incurred in the production process were separated. Cost system of enterprises producing honey for Turkey Accounting Standards examples of applications are examined and made for the determination of total and unit costs associated with production