Üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım amaçlarına göre gruplandırılması
The classification of university students according to their social media usage purposes
  1. Tez No: 439341
  2. Yazar: MÜGE ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA KALYONCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım davranışlarını ortaya koymak, kullanım davranış ve motivasyonlarına göre farklı kümelerin oluşup oluşmadığını tespit etmek amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi lisans öğrencilerinden yüz yüze anket yöntemi ile elde edilen analize elverişli 995 kişinin verilerine keşfedici faktör analizi, k-ortalamalar kümeleme analizi ve ki-kare analizleri uygulanmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda, sosyal medya kullanıcı davranışlarını ölçen ölçeğe bağlı olarak araştırma kapsamında sosyal medya platformlarını kullanım davranışlarına göre üniversite öğrencilerinin altı farklı kümeye ayrıldığı ve bu kümelerin kendine has özelliklerinin olduğu bulunmuştur. Elde edilen kümeler“Yön verenler”,“Oyun Sevdalıları”,“Çekimserler”,“Takipçiler”,“Paylaşımcılar”ve“Sosyalleşenler”olarak isimlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis reveals social media usage behavior of university students in Turkey and aims to detect whether they occurred in different clusters according to their usage behaviours and motivations. In this contex, exploratory factor analysis, k-means clustering analysis and chi-square analysis was practiced on data of 995 undergraduate students of Gazi University Faculty of Economics and Administrative Sciences who are favorable for face to face survey. In line with the analysis made, depending on the scale that measures the social media usage behaviours, it has been found that university students could be divided into six different clusters according to their social media usage behaviours and these clusters have unique features. The resulting clusters were called“Directors”,“Game Lovers,”“Abstainers”,“Followers”,“Sharers”and“ Socialisers ”