Yükseköğretimde bütçeleme sistemi ve vakıf üniversiteleri örneği
Higher education budget system and foundation universities example
- Tez No: 439350
- Danışmanlar: PROF. DR. GANİTE KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmada, günümüzdeki mevcut yükseköğretim kurumlarından devlet ve vakıf üniversitelerinin bütçeleme sistemleri incelenmiştir. Devlet üniversiteleri, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi Ve Kontrol Kanunu tabi özel bütçeli kurumlardır. Bütçeleme sürecinde Maliye Bakanlığınca ilan edilen Bütçe Hazırlama Rehberine ve bütçe formatına uymak zorundadırlar. Vakıf üniversiteleri ise 2547 Yükseköğretim Kanununca, kurucu bir vakıf tarafından kurulan mali özerkliği olan kurumlardır. Vakıf üniversiteleri 5018 sayılı kanuna tabi değildir. Bu sebeple uyguladıkları ortak bütçe formatı yoktur. Çalışmada vakıf üniversitelerinin kendi bünyelerinde düzenledikleri bütçe ile Yükseköğretim Kurulu tarafından denetleme amaçlı istenen bütçenin farklı oluğu tespit edilmiştir. Bütçe hazırlanırken; fakülte sayısı, öğrenci kapasitesi, mali gücü, üniversitenin yaşı, mütevelli heyetinin istekleri gibi birçok değişken dikkate alınmaktadır. Bu durum, vakıf üniversitelerinin faaliyet ve performansları hakkında verilen bilgilerin güvenilirliğini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca vakıf üniversitelerinin bütçeleme sürecinde herhangi ortak bir bütçe formatının bulunmadığı için denetim yapılacak yükseköğretim kurumuna denetim öncesi Yükseköğretim Kurulu tarafından ilgili formlar gönderilmektedir. Böylece Yükseköğretim Kurulu kendince yapılan denetimi standardize etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, of the budgeting system in our country higher education institutions as state and private universities were examined. State universities, 5018 Public Financial Management and Control Law are subject to the special budget institutions. Budgeting process in the preparation of the budget guidelines announced by the Ministry of Finance and must comply with the budget format. The 2547 Higher Education Law Foundation universities are institutions with financial autonomy established by the founder of a foundation. Foundation universities are not subject to the 5018 law. Therefore, there is no common budget format. different grooves of the budget requested for inspection by the Higher Education Authority and the budget they organize their own structure of private universities in the study were identified. While preparing the budget; The number of faculty, student capacity, financial strength, college age, with the wishes of the board of trustees and many variables are taken into account. This situation negatively affects the reliability of the information about the foundation activities and performance of universities. The foundation is also in the process of being sent to any public university budgeting controls, higher education institutions form the pre-audit will be held in the absence of a budget format. Thus, in his own audits of Higher Education has standardized