Turizm işletmelerinde negatif bilgi yoluyla öğrenme ve örgütsel değişim arasındaki ilişkiler: Ankara konaklama işletmeleri araştırması
The relationships between negative knowledge learning and organizational change at tourism managements: Reseach of accommodation managements in Ankara
  1. Tez No: 439349
  2. Yazar: SERPİL KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KILIÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışma, turizm işletmelerinde negatif bilgi yoluyla öğrenme ve örgütsel değişim arasındaki ilişkilerin belirlenmesini amaçlanmaktadır. Bu amaç kapsamında yürütülen uygulamada Ankara'da faaliyet sürdüren dört ve beş yıldızlı konaklama işletmeleri araştırmaya dâhil edilmiştir. Alan araştırması kapsamında elde edilen bilgiler ışığında veri toplama tekniği olan anket, işletme yöneticilerine uygulanmıştır. Otel yöneticilerine uygulanan anket sorularının cevaplarından elde edilen veriler SPSS 16.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, Ankara konaklama işletmelerinde negatif bilgi yoluyla öğrenmenin; örgütsel değişim ve alt boyutları olan; insan davranışları değişimi, yapısal değişim, teknolojik değişim ve sistem yaklaşımı değişimi üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Yöneticilerin çalıştıkları departmanlar ve unvanları, konaklama işletmelerinin yıldız sayısı, çalışan sayısı ve faaliyet yılı açısından negatif bilgi yoluyla öğrenme örgütsel değişim ilişkisinde farklılık oluşup oluşmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to define the relationship between negative knowledge learning and organizational change. In this purpose four and five-star accommodation businesses in Ankara are chosen to be analyzed within the scope of the study. From the secondary data gathered, questionnaire is used as the data collection techniques and carried out with executive of the businesses. The data collected from answers of the questionnaire are analyzed with SPSS 16.0 packaged software. Analysis determined that, negative knowledge learning has an significant impact on organizational change and on its subscales: human behavior change, structural change, technological change and system approach change. Also, if departments and titles of executives, number of stars, number of employees and activity year of accommodation businesses make any differences on the relationship of negative knowledge learning and organizational change are analyzed.