Türkiye'de kamu transfer harcamalarının dış ticaretin serbestleştirilmesindeki etkileri
- Tez No: 43960
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEVRİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
IV ÖZET Gelişmekte olan ülkelerin temel iktisat politikası amaçlarından biri olan istikran sağlama ve koruma, çağdaş ekonomik yaklaşımlarda serbestleştirme bileşenini de içermektedir. Birbirleri üzerinde karşılıklı etkileri olan bu iki amacın gerçekleştirilmesinde dış ticaret politikasına özel bir önem atfedilmektedir. Dış ticaret politikasına verilen bu özel önemin gerekçesi ise, yeni ekonomik düzenin teorik dayanaklarından birini oluşturan dış ticaret teorisindeki sürekli gelişmelerdir. Bu farklı teorilerin ortak bulgularından biri de; dışa açık sanayileşme stratejisi doğrultusunda serbestleştirmeye ivme kazandıran en etkili araçlardan birinin kamu transfer harcamaları olduğudur. Ancak, sözkonusu ülkelerde kamu kesimi finansman açıklarındaki sürekli artışlar, bu aracın serbestleştirme- ve istikrar amaçlarına yönelik olarak dengeli kullanımını sınırlandırmaktadır. Türkiye de 1980 yılından itibaren uygulamaya çalıştığı dışa açık sanayileşme stratejisi doğrultusunda istikrar ve serbestleştirme amaçlarını eş-anlı olarak gerçekleştirmeyi hedeflemiştir. Bu çerçevede 1980 sonrası dönem bir bütün olarak değerlendirildiğinde, neo-klâsik dış ticaret teorisiyle desteklenen monetarist bir iktisat yaklaşımının (ortodoks model) benimsendiği söylenebilir. Ortodoks modelin istikrar amacına yönelik olarak önerdiği sıkı para ve maliye politikaları, serbestleştirme amacına yönelik olarak kamu transfer harcamalarının etkin kullanımı önerisiyle çatışmaktadır. Bu çatışma, özellikle 1980'li yılların sonlarından itibaren kamu kesimi finansman açıklarındaki büyük artışlar sonucu belirginleşmiştir. Bu durum, kamu transfer harcamalarının başlangıçtaki serbestleştirme amacından saparak, borç faiz ve ana para ödeme aracı haline gelmesinin bir sonucudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Stability and its maintenance, which are the objectives of the principal economic policies of the developing countries, include liberalization as well in contemporary approaches. A special importance is given to foreign trade policy in the realization of these two objectives which mutually affect each other. The reason for the special importance accorded to foreign trade policy, is the ever growing developments in foreign trade theory which constitutes one of theoretical underpinnings of the new economic order. One of the common points in these otherwise different theories is the view that public transfer expenditures is one of the most effective tools giving impetus to liberalization in an outward looking industrialization strategy. However, persistent and growing public sector deficits, in these countries limit the balanced use of these tools towards the realization of the objectives of liberalization and stability Turkey has aimed, at the synchronous realization of the liberalization and stability objectives, in the outward looking industrialization strategy which it has been trying to implement since 1980. When the post- 1980 period is evaluated as a whole in this framework, it can be argued that, a monetarist (orthodox) model buttressed by the neo-classical foreign trade theory, has been adopted. The tight monetary and fiscal policies put forth by the orthodox model to achieve stability, conflict with the efficient use of public transfer expenditures in the realization of liberalization. This conflict has become more apparent as a result of the large increases in public sector deficits, especially since the late 1980s. This situation is an outcome of the deviation in use of the public transfer expenditures from their initial aim of the realization of liberalization into an instrument of debt, interest, and principal payments.