Ailevi akdeniz ateşi ile izlenen çocuklarda d vitamini seviyesinin değerlendirilmesi
Evaluation of vitamin d levels in children with followed familial mediterranean fever
  1. Tez No: 439742
  2. Yazar: HİLAL TOPÇU GAVAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve amaç: Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA); etyolojisi tam olarak bilinmeyen, tekrarlayan ve kendini sınırlayan ateş, peritonit, sinovit ve plörit atakları ile karakterize bir hastalıktır. En önemli ve ciddi komplikasyonu böbrek yetmezliği ile birlikte olabilen ve belirgin ataklar olmadan da gelişebilen amiloidozdur [1]. AAA geni 1997 yılında 16. kromozomun kısa kolunda tanımlanmış ve MEditerranean FeVer (MEFV) geni olarak adlandırılmıştır [2, 3]. Otoimmun hastalıklar sanayi toplumlarında morbidite ve mortaliteyi etkileyen nedenler arasında kanser ve kalp hastalıklarından sonra 3.sırada yer almaktadır [140].D vitamini dengesindeki bozuklukların otoimmun hastalıkların gelişmesinde etkili çevresel faktörlerden birisi olduğu düşünülmektedir [141]. D vitamini hem doğal hemde kazanılmış immun yanıtı düzenler. Dogal immun yanıtı(monosit/makrofajların antimikrobiyal aktivitesi ve antijen sunumu) artırıken; kazanılmış immun yanıtı(T ve B hücre fonksiyonları ) baskılar [142]. Bizim bu çalışmamızda amacımız ise AAA ile izlenen çocuk hastalarda da D vitamini seviyesini değerlendirmek ve D vitamini ile ilgili faktörleri araştırmaktı.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Familial mediterranean fever (FMF); is a disease that with a not well-known etiology and characterised with episodes which include self-limiting fever, peritonitis, synovitis and pleuritis. The most important and serious complication is amyloidisis which can be developed without apparent episodes and can be accompanied by renal failure. [1] FMF gene is defined in 1997, at short arm of 16th chromosome and named as MEditerranean FeVer (MEFV) [2,3]. Autoimmune diseases as causes that effect morbidity and mortality are in third place after cancers and heart diseases in endustrial populations [140]. Disruptions in vitamin D balance are considered as one of the environmental factors that effective at development of autoimmune diseases [141]. Vitamin D regulates both natural and acquired immune response. Whille increasing the natural immune response (monocyte/macrophage antimicrobial activity and antibody presentation), reduces the acquired immune response (T and B cell functions) [142]. Our aim in this study to investigate vitamin D status of the FMF patient and to determine the factors corralated with low vitamin D status.