İngilizce öğretmenlerinin öğretimsel liderlik rollerinin değerlendirilmesi
Evaluation the instructional leadership role of English teachers
  1. Tez No: 439967
  2. Yazar: ALİ DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. NİYAZİ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zirve Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı ingilizce öğretmenlerinin öğretimsel liderlik rollerini ne düzeyde yerine getirdiklerini tespit etmektir. Araştırmanın evrenini Kahramanmaraş ilinde, Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçelerinde yer alan özel ve devlet okullarında her düzeyde eğitim veren 505 ingilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklem sayısına ilişkin alt sınır 218 olarak tespit edilmiştir. Çalışmada öncelikle konu ile ilgili literatür araştırması yapılmış daha sonra nicel verilere ulaşmak için iki bölümden oluşan bir anket formu uygulanmıştır. Katılımcı öğretmenlerden ölçme aracı sayesinde elde edilen nicel veriler SPSS paket programına uygun kodlamalar yapılarak girilmiş ve katılımcıların demografik özelliklerine ve ölçek maddelerine verdikleri cevaplara ilişkin bulgular tanımlayıcı istatistikler olan frekans, yüzde, standart sapma yardımıyla ortaya konmuştur. Analiz sonucunda; cinsiyet ve okulun düzeyinin öğretimsel liderlik rollerini yerine getirme düzeylerinde anlamlı farklılık yarattığı tespit edilmiştir. Öğrenim durumu ve kıdemin öğretimsel liderlik rollerini yerine getirme düzeyini etkilemediği tespit edilmiştir. Ayrıca çalışılan okulun düzeyi ingilizce öğretmenlerinin öğretimsel liderlik rollerini yerine getirme düzeylerinde farklılık yaratmaktadır. Meslek lisesinde çalışan ingilizce öğretmenleri ile ortaokulda görev yapan öğretmenler arasında ortaokulda görev yapan öğretmeler lehine anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine what level they fulfill the instructional leadership role of an English teacher. The research populationis living in Dulkadiroğlu and Onikişubat town, in Kahramanmaraş city. Lower limit on the number of samples was determined as 218. English teachers who constitute the district education at all levels in private and public schools. The study first of all literature on the subject, then a questionnaire consisting of two parts to reach the quantitative data was performed. Participants teacher quantitative data obtained through measurement tool from SPSS to have been entered by appropriate coding and participants' demographic characteristics and scale items that findings descriptive statistics about the response of frequency, percentage, has been demonstrated with the help of standard deviation. In the analysis results; gender and the level of instructional leadership to fulfill the roles of school level education status and determined to make a significant difference has been found to affect the level of seniority to fulfill the instructional leadership roles. It also studied the role of instructional leadership school level English teachers make a difference in bringing levels instead. Teachers working with English teachers working in secondary vocational schools in favor of significant differences between teachers working in secondary schools have been identified.