Anadolu liselerinde toplam kalite yönetiminin öğretime uygulanabilirliğine yönelik İngilizce öğretmeni algıları (Ankara ili örneği)
The Perceptions of English teachers in Anatolian highschools in applying total quality management in teaching
  1. Tez No: 117756
  2. Yazar: SERKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGUN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Anadolu Liselerinde Toplam Kalite Yönetiminin öğretime uygulanabilirliğine yönelik ingilizce Öğretmenlerinin beklentileri ve uygulamalarına yönelik algılarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tarama modelindedir. Toplam kalite yönetiminin öğretime uygulanabilirliği konusunda İngilizce öğretmenlerinin beklenti ve uygulamalarına yönelik algılarının ölçülmesinde uzman görüşleri doğrultusunda araştırmacı tarafindan geliştirilen 44 maddelik bir ölçek uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara iline bağlı; Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle merkez ilçelerinde bulunan tüm Anadolu Liseleri oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçilme yoluna gidilmemiş, Anadolu Liselerinde görev yapan 172 ingilizce öğretmeninden 157 öğretmene anket uygulanmıştır. Araştırmada verilerin istatistiksel analizinde yüzde, aritmetik ortalama, t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Farklılıkların anlamlılığının sınanmasında anlamlılık düzeyi p=
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to determine the perceptions of English teachers in Anatolian Highschools about their expectations and practices in applying Total Quality Management in English Language Teaching (ELT). The main model used in this research is the scan model. A questionnaire consisting of 44 items has been developed and used by the researcher by the help of specialists to evaluate the English teachers in Anatolian High Schools as regards their expectations and practices in applying Total Quality Management in ELT. The participants of this study consisted of all English teachers working in Anatolian High Schools in Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle townships of the Ankara province. Of the 172 English teachers surveyed, 157 (89 %) returned completed questionnaires. The statistical analysis of the data was completed by using percentage, means, t test and unilateral variance analyses. Differences were tested at p =