Toplumsal kurum olarak dinin aile kurumundaki yeri Aile İrşat ve Rehberlik Büroları Çankaya Müftülüğü örneği
  1. Tez No: 440103
  2. Yazar: SELÇUK GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM MAZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışmada, toplumsal kurumun tanımı, yapısı ve işlevleri ele alınmış, kurumların birbirini bütünleyen ve birbirine olan ihtiyacı ifade edilmeye çalışılmıştır. Toplumsal kurumların bir birleriyle müştereken çalışmasının önemine değinilmiş ve toplumsal bir kurum olan (aile-evlilik-din) gibi kurumların birbirleriyle olan münasebetine temas edilmiştir. Aile ve din kurumunun birbirleriyle olan ilişkisi tanımlanmış ve birbirini bütünleyen bir bütünün parçaları olduğu gösterilmek istenmiştir. Toplumsal kurumları temelinden sarsan kurumsal çözülmeye temas edilmiş, sosyal çözülme (boşanma) tanımlanmış ve sosyal çözülmeye etken olan problemlerin çözümü için, değişen dünyada aile politikalarına değinilmiştir. Aile kurumunun geleceği adına yine aile politikaları çerçevesinde kurumsal bir kimlikle iş gören, Diyanet İşleri Başkanlığının alt bir kurumu olan Aile İrşat ve Rehberlik Büroları araştırılmış, Aile İrşat ve Rehberlik Bürolarının sosyal çözülmeyi engelleyici teorik ve pratik çalışmaları incelenmiştir. Bu kurumun, zamanın getirdiği sosyal çözülme faktörlerine karşı oluşturmuş olduğu pratik faydayla toplumsal çözülmeyi, toplumsal bütünleşmeye çevirecek katkıları arz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the definition of social institutions, structure and function are considered, organizations have tried to express the need to complement each other and together. It mentioned the importance of working jointly with each of the social institutions and a social institutions (family-marriage-religious) have been in contact with each other on the occasion of such institutions. The family and religious institutions defined relationship with each other and were intended to show that the parts of a whole that complement each other. Social institutions have been contacted to unravel shook the foundation of corporate social dissolution (divorce) for the resolution of identified problems and social unravel the factors that have been touched on family policy in a changing world. On behalf of the future of the family institution still sees a corporate identity work within the framework of family policies, examined Family and Guidance Office, which has an institution of the Religious AffairsPresidency, social disorganization of family guidance and Guidance Bureau has tried to supply their contributions into social integration.