Ratlarda gamma knife ile oluşturulmuş radyonekroz üzerine melatonin ve bevacizumabın profilaktik, nöroprotektif ve antiödem etkisinin araştırılması ve karşılaştırılması
Investigation and comparison of prophylactic, neuroprotective and anti-edema effects of melatonin and bevacizumab on gamma-knife induced radionecrosis in rats
  1. Tez No: 989552
  2. Yazar: ENES KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Stereotaktikradyocerrahi (SRC), günümüzde birçok beyin patolojisinin tedavisinde tek başına veya diğer tedaviler ile birlikte kullanılmaktadır. SRC'de lezyon hedef alınarak yapılsa da çevre normal beyin dokusunda etkilenip yüksek doza bağlı ödem ve nekroz oluşabilmektedir. Yan etkilerin tedavisinde günümüze kadar steroidler başta olmak üzere, doğal antioksidan, hiperbarik oksijen, cerrahi gibi tedavi yöntemleri denense de tedaviye dirençli ödem veya radyonekroz tedavisinde hala fikir birliği yoktur. Radyonekrozun patogenezinde geniş yer bulan, ekspresyonu artan vasküler endotelyal büyüme faktörünü (VEGF) hedeflenerek kullanılan bevacizumab tedavide etkili olup damarlarda tromboz, hipertansiyon, proteinüri, kalp yetmezliği, kanama diatezi, kanama gibi belirgin yan etkılerin yanında gastrointestinal sistem perforasyonu gibi mortaliteye kadar giden komplikasyonları da mevcuttur. Aynı zamanda metabolizma, uyku-uyanıklık döngüsü ve üreme üzerinde etkisi olduğu bilinen, immünmodülatör, antiinflamatuar, nöroprotektif, antiaoksidan, antikanser gibi etkisi olanmelatonin ile ilgilibirçok çalışma yapılmıştır. Çalışmamızda bevacizumab, melatonin ve kombine tedavinin, düşük ve yüksek dozda SRC sonrası beyinde oluşan ödem ve radyonekroz üzerinde etkilerini karşılaştırdık. Hem profilaktik hem ödem sonrası tedavigrubu olarak, toplam 70 rattan oluşan hayvan deneyi planladık. Hemradyolojik, hem radyonekrozdan sorumlu, patolojik anjiogenez ilişkili VEGF'dendaha spesifik CD 31 antikoru ile immünohistolojik olarak değerlendirerek karşılaştırdık. Çalışmanın sonuçlarında, melatonin yüksek doz SRC gruplarında, profilaksi ve tedavi protokolünde bevacizumaba göre antiödem etkinliği hem radyolojik hem immünohistolojik bulgularda üstünlük sağlamış; ancak düşük doz SRC'de bu üstünlük belirgin gösterilemese de etkileri birbirine yakındır. Oral kullanılabilen, daha ucuz, daha az yan etkili, alternatif olumlu etkileri ile melatonin SRC'de radyoprotektif olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Stereotactic Radiosurgery (SRC) is currently used alone or in combination with other treatments in thetreatment of many brain pathologies. Although it is performed by targeting the lesion in SRC, edema and necrosis may occur because of the high doses due to the effect on the surrounding normal brain tissue. Although treatment methods such as steroids, natural antioxidants, hyperbaric oxygen and surgery have been tried in the treatment of side effects until today, there is stil no consensus on the treatment of treatment-resistant edema or radionecrosis. Bevacizumab, which is used by targeting vascular endothelial growth factor (VEGF), which has a wideplace in the pathogenesis of radionecrosis, is effective in the treatment and it has complications such as gastrointestinal system perforation, which can lead to mortality, as well as significant side effects such as thrombosis in the vessels, hypertension, proteinuria, heart failure, bleeding diathesis, bleeding. At the same time, many studies have been carried out on melatonin, which is known to have an effect on metabolism, sleep-wake cycle and reproduction and has effects such as immuno modulator, anti-inflammatory, neuroprotective, antioxidant, anticancer. In our study, we compared the effects of bevacizumab, melatonin and combined therapy on edema and radionecrosis in the brain after low and high doses of SRC. We planned an animal experiment consisting of 70 rats, both as a prophylactic and post-edema treatment group. We evaluated and compared it immuno histologically with CD 31 antibody, which is more specific than VEGF associated with pathological angiogenesis, which is responsible for both radiological and radionecrosis. In the results of the study, the anti edema efficacy of melatonin in high-dose SRC groups compared to bevacizumab in prophylaxis and treatment protocol was superior in both radiological and immunohistological findings. However, this superiority cannot be shown clearly in low-dose SRC, their effects are close to each other. Melatonin, which can be used orally, is cheaper, has less side effects, and has alternative positive effects, can be used radioprotectively in SRC.