İsoproterenol ile miyokart infarktüsü oluşturulmuş ratlarda vinpocetinin koruyucu ve tedavi edici etkilerinin incelenmesi
Investigation of the isoproterenol induced myocardial infarction in rats vinpocetine with protective and therapeutic effect
- Tez No: 440254
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EDİZ SARIHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kalp, iskemi reperfüzyon (I/R) hasarından en fazla etkilenen organlardandır. İskemi bir dokuya gelen kan akımının azalması veya kesilmesi olarak tanımlanır. Reperfüzyon ise kan akımının yeniden baĢlamasıdır. Deneysel I/R modeli üzerinde antioksidanların, antienflamatuarların etkileri ile ilgili çalışmalar son yıllarda artmıştır. Çalışmamızda; ratlara isoproterenol (ISO) verilmesiyle oluşan kalp iskemi hasarı sonrası vinpocetine (vinpo)'in kalp üzerinde koruyucu etkisinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Vinpo ile ilgili çalışmalar tüm dünyada yakından takip edilmekte olup, konu oldukça günceldir. Kalpte miyokard infarktüsü(MI) hasarında sorumlu tutulan mekanizmalardan biri olan oksidatifhasar ve enflamasyona karşı güçlü bir antioksidan ve antienflamatuar olan vinpocetin'nin etkilerininbiyokimyasal, elektrofizyolojik ve histopatolojik parametreler yönünden ortaya konulması amaçlandı. Bu çalışmada tahmini ağırlıkları 250-400 g olan 32 adet Wistar-Albino ırkı erkek rat kullanılmıştır. Her biri 8 adet olan 4 gruba ayrılmıştır. Grup 1 (SHAM grubu) ‗de herhangi bir ilaç uygulanmadı. Grup 2 (ISO grubu) de; 1. ve 2. Gün ISO 120mg/kg intraperitoneal (i.p.) yolla verildi 3.-4. Gün herhangi bir ilaç verilmedi 5. gün deney sonlandırıldı. Grup 3 (VIPO+ISO grubu)‗de; 1. ve 2. Gün vinpo20mg/kg intraperitoneal (i.p.) yolla verildi, 30 dakika sonra ISO 120mg/kg intraperitoneal (i.p.) yolla verildi, 3.-4. Gün herhangi bir ilaç verilmedi, 5. gün deney sonlandırıldı. Grup 4 (ISO+VINPO grubu)'de;1. ve 2. Gün ISO 120mg/kg intraperitoneal (i.p.) yolla verildi, 3.-4. Gün 20mg/kg intraperitoneal (i.p.) yolla vinpocetine verildi 5. gün deney sonlandırıldı. Deney sonlandırılmadan önce karotid artere takılan kanülle ortalama kan basıncı ölçüldü, nabız sayısı, EKG değişiklikleri kaydedildi. Deney protokolün tamamlanmasından sonra, kan örnekleri ve kalp dokusu alındı. Ratlarda deneysel miyokart iskemi hasarı oluşturularak vinpocetinin etkisinin incelenmesi amacı ile serumda myoglobulin, total Kreatin Kinaz (CK), laktat Dehidrogenaz (LDH), Aspartat Aminotransferaz (AST) ve Alanin Aminotransferaz (ALT) tayini yapıldı. Kalp dokusunda antioksidan sistem ve oksidatif stres markırları olarak; Malonildialdehit (MDA), Superoksitdismutaz (SOD), Katalaz (CAT), Glutatyon peroksidaz (GPx) , GSH, Total oksidan status (TOS), Total antioksidan status (TAS) , Oksidatif Stres indeksi (OSĠ), tayini çalışıldı. Ayrıca histolojik değerlendirmeler için hematoksilen- eozin (H-E), bağ doku gözlemlemek için Gomori' nin üçlü boyama metodu uygulandı. H-E boyama metodu uygulanan kesitlerde kardiomyositlerde; organizasyon bozukluğu, myofibril kaybı, eozinofilik sitoplazmalı ve piknotik nukleuslu kardiomyositler; Gomori'nin üçlü boyama metodu uygulanan kesitlerde ise bağ doku yoğunluğu değerlendirildi.Sonuçta vinpocetinin kalp fonksiyonları üzerinde olumlu etki göstermiştir. Tüm bunlarla birlikte daha net sonuçlara varmak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The heart, is the one of the most affected organ by ischemia/reperfusion injury process. Ischemia was defined as decreased or absent blood flow to tissues while reperfusion is resumption of blood flow.Studies about the effects of antioxidants and antiinflamatory drugs in ischemia/reperfusion increased in last years. Aim of this study, the knowledge of whether vinpocetine(VINPO) is cardioprotective or not following isoprotenol (ISO) induced cardiac ischemia in rats. Studies on vinpo is closely monitored worldwide and the topic is quite upto date. In myocard infarction, the one of the responsible mechanism of injury is oxidative damage and inflammmation. The effect of Vinpo which is the potent antioxidant and anti inflammatory agent aimed to reveal as the biochemical, electrophysiological, and histopathologic parameters. In this study, thirty- two Wistar-Albino male rats (in the estimated weight of 250-400gm.) were divided into four groups, each consisting of eight rats.The group 1 named as sham, no any drug used in this group. Group 2 named as iso group, only isoprotenol was adminestered, the group 3 named as vinpo and iso group,here initially vinpocetine then isopretenol were used, and the group 4 named as iso and vinpo,here initially isoprotenol then vinpocetine were used. For the rats in group2, in first and second day isoprotenol adminestered at a dose of 120mg/kg using an intraperitoneal injection. At third and fourth day no any drug used. And at fifth day the experiment terminated.For the rats in group 3, at the first and second day Vinponcetine adminestered at adose of 20 mg/kg using an intraperitoneal injection, after 30 minute isoprotenol administered at adose of 120mg/kg using an intraperitoneal injection.At third and fourth day no any drug used.And at fifth day experiment terminated.Lastly fort he rats in group4,first and second day isoprotenol administered at adose of 120mg/kg using an intraperitoneal injection, at third and fourth day vinpocetine adminestered at adose of 20 mg/kg using an intraperitoneal injection,and at fifth day experiment terminated.Prior to termination of experiment the pulse rate and ECG changes were recorded. Average blood pressure were measured throgh the carotid artery cannula. After completion of experiment protocols blood samples and cardiac tissue samples were recieved. For the knowledge of effects of vinpocetine experimental miyocardial ischemia induced in rats, and the serum myoglobulin, total creatine kinase (CK), lactate dehydrogenase (LDH), aspartate aminotransferase (AST), alanin aminotransferase (ALT), measured. In myocardial tissue as an antioxidative system and an oxidative stres markers; malonylaldehate (MDA), Superoxidedismutase (SOD), Catalase (CAT), Glutathionperoxidase (GPx), GSH, Total oxidant status(TOS),Total antioxidant status(TAS),Oxidative stres index(OSI) studied. Also for histologic evaluations hematoxylin –eosin(H-E) ,for connective tissue observation triple staining of Gomorrah used. In sections stained with H-E method, abnormal organisation, loss of myofibrils, eosinophilic cytoplasm and picnotic nucleated crdiomyocites seen. in sections which stained with Gomorrah stain there was increase density of connective tissue. As a result, Vinpocetin show positive impact on cardiac functions.with all of these for the best net results advanced studies needed.