Futbolda küçük alan oyunları ve süratte devamlılık antrenman yöntemlerinin bazı performans parametreleri üzerine etkisi
Effect of small-sided games and speed endurance training method on some performance parameters in soccer
  1. Tez No: 440355
  2. Yazar: ERKAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER YILMAZ, DOÇ. DR. YUSUF KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı; genç futbolcularda küçük alan oyunları, süratte devamlılık ve kombine (küçük alan oyunu + süratte devamlılık koşusu) antrenman yöntemlerinin performans parametreleri üzerine etkisini ve bu antrenman yöntemlerinin performans gelişim yüzdeleri arasındaki farklılıkları araştırmaktır. Araştırmaya 14-16 yaş aralığında 41 genç futbolcu (boy uzunluğu: 174,02±7,47 cm, vücut ağırlığı: 59,69±9,50 kg, yaş:14,58±0,49 yıl, antrenman yaşı: 7,39±0,62 yıl) katılmıştır. Antrenmanlara başlamadan önce futbolculara, 4 hafta boyunca haftada 5 gün aerobik temelli antrenmanlar yaptırılmıştır. Antrenman sürecinden sonra futbolcuların antropometrik ölçümleri, sıçrama, sprint, dripling, çeviklik, tekrarlı sprint testi, anaerobik güç testi ve Yo-Yo aralıklı toparlanma testi seviye1 ve 2 (Yo-Yo AT1 ve 2) testleri gerçekleştirilmiştir. Ön testler tamamlandıktan sonra, futbolcuların Yo-Yo AT1 testi ön test sonuçları göre; küçük alan oyunu grubu (KAOG), süratte devamlılık koşusu grubu (SDKG), kombine antrenman grubu (KAG) (küçük alan oyunları + sürat koşusu) ve kontrol grubu (KG) olarak 4 gruba ayrılmıştır. Gruplar oluşturulduktan sonra 6 hafta süresince her bir grupta haftada 5 gün süreyle yapılan antrenmanların iki gününde küçük alan oyunları, süratte devamlılık koşuları ve kombine antrenmanları yaptırılmıştır. Kontrol grubu ise düşük yoğunluk ve şiddette teknik ve taktik antrenmanlar yapmışlardır. 6 haftalık antrenmanlar sonunda grupların son testleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada dört gruba ait ön test performans değerleri arasında ve son test performans değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığı ''Çok Değişkenli varyans analizi (MANOVA)'' ve Eşleştirilmiş iki grup testi (Paired-samples t test) kullanılarak belirlenmiştir. İstatistiksel analizlerde 0,05 anlamlılık düzeyi kullanılmıştır. Tüm istatistiksel işlemler SPSS 18.0 paket programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of small-sıded games, speed endurance and combined (small-sided games + speed endurance running) training on the performance parameters of the training methods and to investigate the differences between the performance improvement percentage of these training methods in young soccer players. In the age 14-16 41 junior elite young players (height: 174.02 ± 7.47 cm, body weight: 59.69 ± 9.50 kg, age: 14.58 ± 0.49 years, training age: 7.39 ± 0.62 years) participated voluntarily in this study. Before starting the training, aerobic based workouts was performed 5 days a week for 4 weeks by the soccer players. After the training process players were performed anthropometric measurements, jump, sprint, dribbling, agility, repeated sprint test, anaerobic power test and Yo-Yo intermittent recovery test level 1 and 2 (Yo-Yo AT1 and 2). After the pre-tests were completed Small-Sıded Games Group (SSGG), Speed Endurance Running Group (SERG), Combined Training Group (CTG) (Small-Sided Games Group + Speed Running) and Control Group (CG) were divided into 4 groups according to players Yo-Yo AT1 pre-test results. After the groups were formed, small-sided games, speed endurance running and combined training were performed in two days out of 5 days during 6 weeks. Besides the control group was performed low intensity technical and tactical training. Post-tests were conducted after 6-week training period. MANOVA and paired-samples t test for statistically significant difference used for pre-test and post-test performance among the groups. Probability level was ≤0,05.