Avukatın ücret hakkı
Attorneyship fee right
  1. Tez No: 440659
  2. Yazar: DİLŞAD SARICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM GENÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışmamız, yargının üç temel unsurundan bir olan savunmanın temsilci avukatların, mesleklerinin icrasından doğan ücret hakkını konu almaktadır. Serbest meslek ve kamu görevi olan avukatlık, aynı zaman da tekel niteliğinde bir meslektir. Avukatların, meslekle bağdaşmayan işleri yapmaları da yasaklanmıştır. Avukatlık Kanunu ve TBB Meslek Kuralları ile çalışmaları sıkı kurallara bağlı kılınan avukatların, hukuki yardımlarının karşılığında ücrete hak kazanacakları tabiidir. Avukatın ücret hakkını, her yönü ile incelemeye çalıştığımız çalışmamız, avukatın gerek sözleşmesel ilişkiden doğan ücretleri, gerekse kanunların öngördüğü görevlendirmeleri kapsamaktadır. Konu, iki bölümünde ele alınmış olup, ilk bölümde öncelikle Avukatlık Ücreti kavramı ve tarihsel gelişimi incelenecek sonrasında avukatlık sözleşmesinden doğan avukatlık ücreti, sözleşmenin incelenmesi ve sözleşmesel ücretin özellikleri ele alınarak işlenecek, aynı zamanda Avukatlık Kanunu düzenlemeleri ve Avukatlık Kanunu tasarı taslağın karşılaştırmaları yapılacaktır. İkinci bölümde ise, avukatlık ücretinin bir diğer görünümü olan, yargılama giderlerinden olan avukatlık ücreti, Avukatlık Asgari Ücret Tarifeleri ile gerek karar türleri gerekse yargı yeri türlerine göre hükmedilecek avukatlık ücretleri ve bunların özellik arz eden durumları incelenecektir. Anahtar Kelimeler : Avukatlık, Ücret, Avukatlık Sözleşmesi, İş Sahibi
Özet (Çeviri)
Defense, one of the three fundemental elements of justice, provided by lawyers. Subject of our study is, the right of attorneyship fees. Attorneyship, is an independet profession and also a public service which has the nature of monopoly. Occupations which incompatible with the profession, is forbidden for lawyers. Lawyers also subject to The Attorneyship Act and Union of Turkish Bar Assosiations Profession Rules. It is natural that they have rights to receive fees for practicing law. In this study, we will try to analyse, the right of attorney fees, with all aspects which contains the contractual fees and assignments from law. The subject will be discussed under two main headlines. In the first part, we study the concept of attorney fees and its historical development. After taht, characteristics of the contractual fees will be examined with the attorneyship contract and rules of The Attorneyship Act will compare with the draft law. In the second part, we will examine attorneyship fees determined by the court which is the another format of attorneyship fee. In this part, we will analyse the fees, according to the tariff of minimum attorney fees and types of courts and specific verdicts. Keywords : Attorneyship, Fee, Attorneyship Contract, Client.