Bozkır kavimlerinin kültür ve mitolojilerinde geyik, kurt ve kartal (Başlangıcından Göktürk dönemi sonuna kadar)
Deer, wolf and eagle in the steppe tribes' culture and mythology
  1. Tez No: 440958
  2. Yazar: ASLI KAHRAMAN ÇİNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu çalışmanın konusu Bozkır kavimlerinin kültür ve mitolojilerinde geyik, kurt ve kartal motiflerinin her yönüyle ortaya konulmasıdır. Bozkır kavimlerinden kasıt başlangıçtan Göktürk dönemi sonuna kadar olan Orta Asya kökenli Türk kavimleridir. Bu isim çerçevesinde oluşturulan çalışma giriş, birinci bölüm, ikinci bölüm, üçüncü bölüm ve sonuç kısımlarının yanı sıra adı geçen geçen motiflerin farklı resimlerinden oluşan geniş bir de ekler bölümünden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş kısmında tezin konusu, amacı, önemi, kuramsal çerçeve ve bazı teknik tanımlamalar üzerinde durulmuş olup bozkır coğrafyası ve kültürüne de değinilmiştir. Birinci bölümde geyik, ikinci bölümde kurt, üçüncü bölümde ise kartal motifleri üzerinde durulmuştur. Her bölümde öncelikle o bölümde ele alınan hayvanın ismi üzerinde durulmuştur. Ardından onların bozkır sosyal yaşamında kullanım alanları tespit edilerek, günlük kullanım eşyası, askeri araç, siyasi arma, av ve beslenme aracı olmaları detaylıca irdelenmiştir. Destan ve mitolojilerde geçen her üç figür ayrıca masal ve anlatı ürünü olarak da anıldığı yerlere de çalışmada değinilmiştir. Arkeolojik veriler ışığında Bozkır sanatına yansıyan hayvan üslubu çerçevesinde geyik, kurt ve kartal tasvirlerinin konu olduğu, farklı malzemeler üzerine işlenmiş tasvirlere de yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise tüm kaynaklar ışığında elde edilen ve derlenen malzemelerle ulaşılan neticeler anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present the figuresof the deer, worm and eagle at all points, in the cultures and mythos of Stepe peoples. We mean by Stepe peoples that Turkish folks, from Central Asia, from the time started to the end of Gokturks. This study consists of prolog, first ,secand, third sections, conclusion and large appendixs in which several pictures of mentioned figures. In the prolog, we refer the content, purpose, importance and theoritic of the thesis, some scientific definitions and the culture end geography of Steppe. We mention, in the first section, the notion of deer, in the secand section , the notion of worm and in the third section, the notion of eagle. In every section, firstly we discourse related notion, then examine areas of usage. Further we study on these figures in the social life areas as daily goods, army tool, political armings, tools of hunting nourishment, dreams and stories. We also refer, in the light of Arhceological evidences, several imageries worked on different materials. In the section corollary, we give the results by using the obtained and compiled references.