Türk sinemasında annelik olgusu bağlamında 1960'lı ve 2000'li yıllarda çekilmiş filmlerin incelenmesi
Evaluation of the movies made between the 1960s and the2000s within the context of maternity in the case of Turkish cinema
  1. Tez No: 440987
  2. Yazar: SEVDA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEMRA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Annelik, kadınların toplumsal hayattaki yerini belirleyen önemli bir olgudur. Türkiye'de yaşanan modernleşme hareketi kadınları ve dolayısıyla anneleri etkilemiştir. Sinema ve toplumun çift yönlü etkileşimi bu değişimin sinemaya da yansımasını sağlamıştır. Bu çalışmada anneliğin 1960'lı ve 2000'li yıllarda nasıl temsil edildiği ve anneliğe yüklenen anlamlar anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Maternity is an crucial fact which determines the place of women in society. The modernization movement in Turkey has affected women and accordingly mothers. Whereby the two-sided interaction between society and cinema, this change has reflected on cinema. In this work, this is tried to find out that how the maternity in 1960's and 2000's was represented and which meanings was assigned to maternity.