Eski Mezopotamya ve eski Anadolu kanunlarının etkileşimi ve mukayesesi
Effection and comparison of Anatolian and Mesopotamian laws
- Tez No: 440998
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Eskiçağ 'da farklı coğrafyalarda, insanlar yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Anadolu coğrafyası maden açısından zengin bir potansiyele sahiptir. Mezopotamya coğrafyası ise zengin bir tarım potansiyeline sahiptir. Her iki coğrafyada birbirlerinin ihtiyaçlarını gidermektedir. Mezopotamya'da Sumer ve Sami kavimler hüküm sürmüşlerdir. Mezopotamya'da hüküm süren bu kavimler Anadolu insanlarını da etkilemiştir. Ancak bu etkileşim iki taraflı gerçekleşmiştir. Her iki coğrafyada yaşayan insanlar tarafından oluşturulmuş kanunlar kıyaslandığında, benzer düşünceler ortaya çıkmaktadır. Kanunlarda görülen farklı anlayışlar ise bu coğrafyada hüküm süren kavimlerin farklı kökenlere dayanmasından kaynaklanmaktadır. Mezopotamya kanun metinlerinde geçen su ordali uygulaması Anadolu'ya aittir. Hukuk geleneklerden beslense de insani ihtiyaçlara dayanmaktadır ve bir toplumsal tecrübe ürünüdür. Bu ürünü kullanan kültürlerin geçmişten bağımsız olması imkansızdır.
Özet (Çeviri)
People lived in different places at ancient ages. Land of Anatolia has a rich potantial of mines. Land of Mesopotamia has a rich potantial of farmery. Both landsprovided theirselves needs. Semitic and Sumerian people ruled in lands of Mesopotamia. These people ruling in Mesopotamia effected Anatolian people. But this efection was mutual. When comparing laws Created by Anatolian and Mesopotamian people, we appear similar ideas. Different ideas appearing in laws is to originate that these peoples came from differend lands. WaterOrdealappearing in Mesopotamianlaws has Anatolianpeople. Law originate social needs and law is production of social expriences. Even if law is supported by tredations. Cultures using this production is impossible to be independent from past times.