Grup sigortası kavramı ve tabi olduğu hukuki esaslar
The concept of group insurance and its based on the legal principles
- Tez No: 440999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
Grup sigortası, uygulamada çok sık karşılaşılan sigorta türü olmasına rağmen, kanun hükmü şeklinde ilk kez 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenmiştir. Grup sigortası, kavram olarak ayrı bir sigorta türü değildir, her sigorta türü grup sigortası olarak düzenlenebilir. Grup sigortası sigorta ettirenin tek bir sigorta sözleşmesiyle; bir grup içerisindeki kişilerin ölüm veya hayatta kalma ihtimâllerine karşı hayatlarını, hastalık ve sağlıklarını, hukuki sorumluluklarını ya da kendisine veya başkasına ait mal grubuna ilişkin menfaatleri sigorta ettirebilme sistemine dayanan ve içerisinde sigortalanan teknik anlamda bir grubu barındıran sigorta sözleşmesidir. Kısaca grup sigortası, tek sigorta sözleşmesi ile kişi grubuna ya da mal grubuna ilişkin menfaatlerin sigortalanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Although group insurance is an insurance contract encountered on practice frequently, this insurance is regulated firstly as act with Turkish Commercial Code (6102). As a concept the insurance is not a separate insurance, all of the kind of insurance can be concluded as a group insurance. Group insurance contract is an only one insurance contract for a group's life, probability of dead, illness, health, legal liability or policyholder's or another person's insurable interest on group of goods and contains a group as technical. Briefly the insurance contract is made for insurable interest on group of people or group of goods.