Fethali Kaçar'ın Çağatay Türkçesi sözlüğü
Chagatai Turkish dictionary of Fethali Kachar
  1. Tez No: 441017
  2. Yazar: FARHAD RAHIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARASOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1752
Özet
Bu çalışmada Fethali bin Kelbali bin Mürşid Kulı bin Fethali Kacar-ı Kazvini Sapanlu tarafından Nasıruddin Şah adına üç yılda yazılıp 1861'de İran'da tamamlanan Lugat-ı Etrakiyye adlı Çağatay Türkçesi-Farsça sözlük incelenmiştir. Bu sözlüğün elde edilebilen bütün nüshaları ve sahaya ait başka benzeri eserlerle karşılaştırılarak eleştirel metni kurulmuştur. Ayrıca Çağatay Türkçesi, Çağatay Türkçesi Sözlükleri ve Bunlar Üzerinde Yapılan Önemli Çalışmalar, Çağatay Türkçesi Sözlükleri Üzerinde Yapılan Çalışmalara Genel Bir Bakış, İran Kitaplıklarında Bulunan Çağatay Türkçesi Sözlükleri, Kaçarlar Dönemi ve Bu Dönemde Türk Dili ve Edebiyatının Durumu, Fethali Kacar, Eserin Tanıtımı ve Sözlüğün Düzeni, Eserin Üzerinde Yapılan Çalışmalar, Eserin Yazma Nüshaları, Eserin Yazma Nüshalarının Genel Özellikleri ve Soy Ağacı, Metnin Kuruluşunda İzlenen Yöntem, Sözlükte Yer Alan Sözcüklerin Değerlendirilmesi ve Eserin Sözlük Bilimi Açısından Değerlendirilmesi başlıklarıyla da bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, is investigated Chagatai Turkish-Persian dictionary named Lugat-ı Etrakiyye written by Fethali bin Kelbali bin Mürşid Kulı bin Fethali Kacar-ı Kazvini Sapanlu on behalf of Nasıruddin Şah in 1861 and was completed in three years. This glossary has been established critical text comparing this dictionary with all writing copies can be obtained and other similar works in the field. In addition, information is given about the Chagatai Turkish, Chagatai Turkish Dictionaries and Their Work Done on, Chagatai Turkish Dictionary Studies, Chagatai Turkish Dictionary Found in Iran Library, Qajars Period and the Situation of the Turkish Language and Literature in This Period, Fethali Kacar, Introduction and Glossary Organization of the Work, Studies on the Work, Writing Copies of the Work, General Characteristics and Genealogical of Writing Copies of the Work, Methods Used in the Organization of the Text, Evaluation of the Word in the Dictionary and Evaluation of Work in Terms of Lexicography.