Çalışma hayatında toplumsal cinsiyet ayrımcılığı: Kamu ve özel sektördeki farklılıklar
The gender discrimination in working life: Differences in public and private sector
  1. Tez No: 561157
  2. Yazar: MERYEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELMA TOKUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, İşletme, Public Administration, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Toplumsal cinsiyet dediğimiz kadınların ve erkeklerin biyolojik bedenlerine kültürel ve toplumsal anlamlar yüklenmesini ifade eden süreç, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortaya çıkmasının da temel nedenidir. Bu çalışmada, ortaya çıkan cinsiyete dayalı ayrımcılığın görünür olduğu alanlardan biri olan çalışma hayatında kadınların durumunu yönetici kadın gözüyle ortaya koymak ve kamu sektörü ile özel sektör arasında farklılık olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Tezin teorik çerçevesinde, toplumsal cinsiyetin yansımaları ile kadının çalışma hayatındaki durumu üzerine tartışmalar yapılırken bu tartışmalar kamu sektörü ile özel sektörden yönetici kadınlar üzerinden örneklendirilmiştir. Dolayısıyla kamu ve özel sektörden toplam yirmi yönetici kadınla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmış ve sonuçları analiz edilmiştir. Görüşmelerden ve gözlemlerden yola çıkılarak ulaşılan temel sonuç bireyler farklı sektörlerde çalışıp, farklı geçmişlere sahip olsalar da çalışmanın teması bağlamında birçok ortak yanları bulunmaktadır. Kadınların sadece yönetici olma sürecinde değil eğitim ya da çalışma hayatlarında farkında oldukları kadar olmadıkları ayrımcılık uygulamalarıyla karşılaştıkları görülmüştür. Yönetici olma sürecinde önlerine çıkan engeller, erkek egemen örgüt kültürü ya da örgüt politikaları ile toplumsal cinsiyet rolleridir. Ancak bunlardan daha önemlisi kadınların evlerinde çoklu rol üstlenmeleri nedeniyle ev ve iş hayatını dengelemek adına her zaman daha çok çalışmak zorunda kalmalarıdır. Çalışmanın birinci bölümü, toplumsal cinsiyetin yansımaları ve kamusal alan-özel alan ayrımında toplumsal cinsiyetin görünümü; ikinci bölümü, Türkiye'de çalışma hayatında ve yöneticilik konumunda kadın başlıklarından oluşmaktadır. Üçüncü bölümde ise bahsi geçen alan araştırmasının bulgu ve yorumlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gender stands for the process through which the biological body of women and men becomes laden with cultural and social meanings; hence it is also the underlying cause behind discrimination. Gender discrimination manifests itself in almost all spheres of public and private life. Work life included. The aim of this study is to position the status of working women in the eyes of women managers to shed light on whether public and private sectors are different. Under the theoretical framework of this study, women's conditions in working life are discussed in terms of gender related processes and perceptions. In the implementation phase, these debates are exemplified through women managers from the public and private sector. Twenty semi-structured in-depth interviews were conducted with women managers from the public and private sectors and their results were analyzed respectively. As a result of interviews and observations, it is found that despite being from different sectors with diverse backgrounds, interviewees share numerous common points in the context of the theme of the study. It is observed that women face discrimination practices in many stages of their lives, not only in the process of being manager. Male-dominated organizational culture and organizational policies as well as gender roles are among the concerns raised in regard to obstacles of becoming a manager. But more importantly, women have to work harder to balance home and work life due to their multiple roles in their homes. The first part of the study focuses on the issue of gender with its reflections and appearances in the separation of public-private spheres. In the second part, the situation of women in working life and women in management positions are elaborated in the context of Turkey. Finally, in the third part, the findings and comments of the mentioned field research are given.