Bireysel emeklilik sistemi, devlet katkısı ve makroekonomik göstergeler arasındaki etkileşim: Türkiye örneği
Interaction between individual pension system and macro economic indicators, state contribution: The case of Turkey
- Tez No: 441068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRİYE GÜL REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı makroekonomik değişkenlerin ve devlet katkısının bireysel emeklilik sistemine katılım ve tasarruf edilen tutar üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla makroekonomik göstergeler olarak, döviz kuru, faiz oranı, enflasyon ve borsa endeksi kullanılırken; bireysel emeklilik sistemine katılım ve tasarruf ile ilgili katılımcı sayısı, katkı payı tutarı ve katılımcının fon tutarı değişkenleri kullanılmıştır. Bu etki Toda-Yamamoto nedensellik testi ve Mann-Whitney U testi ile 2010-2015 yılları arasındaki aylık verilerle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; devlet katkısı ilanından sonra katılımcı sayısı, katkı payı tutarı ve katılımcıların fon tutarında anlamlı bir artış olmuştur. Ayrıca bireysel emeklilik sistemi ile makroekonomik göstergeler arasında bir nedensellik ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, devlet katkısı bireysel emeklilik sistemine katılımı teşvik etmekte ve ekonomik konjonktür bireysel emekliliğe katılımı ve tasarrufu etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to indicate the effect of macroeconomic variables and contribution of the state on the individual pension system and the amount saved by the participants. For this reason currency, interest rate, inflation and stock index as variables of macroeconomic indicators, and the number of participants, the amount saved by participants and the amount of fund as variables of participation in the individual pension system and savings have been employed. This effect has been analyzed through Toda-Yamamoto causal relationship test and Mann-Whitney U test using the monthly data between the years 2010 and 2015. According to the findings of the research, there has been significant increase in the number of participants, the amount of contribution these participants and amount of funds of the participants after state contribution. It has also been found that there is a causal relationship between macroeconomic indicators and the pension system. As a result, the state contribution encourages participation in the pension system, and economic conjuncture effects participation and individual retirement savings.